آشنایی با

دپارتمان هماتولوژی دنا

«هماتولوژی» (Hematology) علم مطالعه‌ی خون و ارتباط آن با برخی بیماری‌هاست. هماتولوژی به بررسی مقدار و ساختمان و عملکرد سلول‌های خونی، پیش‌سازهای سلول‌های خونی در مغز استخوان، ساختارهای شیمیایی پلاسما و عمل پلاکت‌ها و پروتئین های سیستم انعقادی می‌پردازد.

دپارتمان هماتولوژی یکی از مهمترین بخش‌های یک آزمایشگاه است. تست‌های هماتولوژی برای تشخیص بخش وسیعی از بیماری‌ها از جمله کم‌خونی، لوسمی، لنفوما و عفونت تجویز می‌شود. این آزمایش‌ها همچنین برای نظارت بر اثربخشی برخی از درمان‌ها، مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی کاربرد دارد.

توسعه علم هماتولوژی

هماتولوژی به عنوان یک زمینه مجزا از پزشکی در قرن نوزدهم شروع به توسعه کرد. در سال 1854، رودلف ویروخ اثر مهم خود با نام Cellular Pathology را منتشر کرد که در آن، به توصیف نقش سلول‌های خونی در بیماری پرداخته است.
در اواخر دهه 1800 و اوایل دهه 1900، دانشمندانی مانند پاول ارلیش و مکس وینتروب، تکنیک‌های جدیدی برای مطالعه سلول‌های خونی ابداع کردند. این تکنیک‌ها منجر به کشف اختلالات خونی جدید مانند لوسمی و کم‌خونی سلول داسی‌شکل شد.

تست‌های هماتولوژی

آزمایش هماتولوژی برای سنجش اجزای مختلف خون، مانند گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید، پلاکت‌ها و هموگلوبین استفاده می‌شود. این تست‌ها شامل موارد زیر است:

 • شمارش کامل خون (CBC)CBC یک آزمایش رایج است که تعداد و انواع سلول‌های خونی موجود در نمونه را اندازه‌گیری می‌کند.
 • شمارش افتراقی گلبول‌های سفید خوناین آزمایش انواع مختلف گلبول‌های سفید را در نمونه شناسایی و شمارش می‌کند.
 • شمارش پلاکتاین تست، تعداد پلاکت‌ها را در نمونه اندازه‌گیری می‌کند.
 • آزمایش هموگلوبیناین آزمایش مقدار هموگلوبین موجود در گلبول‌های قرمز را اندازه‌گیری می‌کند.
 • آزمایش‌های انعقاداین تست‌ها اندازه‌گیری می‌کنند که خون تا چه میزان لخته می‌شود.

مراحل انجام

بسته به نوع آزمایش و تجهیزات یک آزمایشگاه، ممکن است اقدامات مختلفی برای انجام تست‌های این دپارتمان انجام شود، که معمولا شامل موارد زیر است:

 • جمع‌آوری نمونهنمونه خون معمولاً از ورید جمع‌آوری می‌شود. قبل از جمع‌آوری نمونه، ناحیه مورد نظر با الکل تمیز می‌شود و یک نوار الاستیک دور بازو بسته می‌شود تا جریان خون افزایش یابد.
 • آماده‌سازی نمونهپس از جمع‌آوری نمونه، آن را برای انجام تست آماده می‌کنند. این گام ممکن است شامل سانتریفیوژ کردن نمونه برای جدا کردن گلبول‌های قرمز از پلاسمای خون باشد. همچنین احتمال دارد نیاز به مخلوط کردن نمونه را با مواد خاصی باشد تا سلول‌های خونی را تثبیت کنند.
 • انجام آزمایشبسته به نوع آزمایش، ممکن است از روش‌های مختلفی برای شمارش و اندازه‌گیری سلول‌های خونی استفاده شود. برخی از روش‌های رایج عبارتند از:
 • تفسیر نتایجپس از انجام آزمایش، نتایج توسط پاتولوژیست یا تکنسین آزمایشگاه تفسیر می‌شود. هرگونه ناهنجاری ملاحظه‌شده، در نتیجه آزمایش می‌گردد که ممکن است نشانه‌ای از بیماری باشد.
 • گزارش‌دهیبعد از تفسیر نتایج آزمایش، یک گزارش کتبی تهیه شده و برای پزشک معالج ارسال می‌شود تا در روند تشخیص و درمان بیماری استفاده گردد.

تست‌های پرکاربرد هماتولوژی

برخی از مهم‌ترین تست‌هایی که در این دپارتمان از آزمایشگاه دنا انجام می‌گیرد شامل این موارد است:

 • شمارش کامل خون (CBC)اندازه‌گیری تعداد و انواع سلول‌های خونی در خون.
 • شمارش افتراقی گلبول‌های سفید خونتست شناسایی و شمارش انواع مختلف گلبول‌های سفید در نمونه خون.
 • آزمایش هموگلوبین (Hgb)سنجش مقدار هموگلوبین در گلبول‌های قرمز. هموگلوبین پروتئینی است که اکسیژن را به سلول‌های بدن حمل می‌کند.
 • آزمایش ESRاندازه‌گیری میزان رسوب گلبول‌های قرمز را در خون. ESR بالا می‌تواند نشانه التهاب یا عفونت باشد.
 • آزمایش D-Dimerاندازه‌گیری محصولات تجزیه فیبرین در خون. D-dimer بالا می‌تواند نشانه لخته شدن خون باشد.
 • آزمایش هماتوکریت (Hct)تست اندازه‌گیری درصد گلبول‌های قرمز در نمونه خون.
 • آزمایش پلاکت (Platelets)اندازه‌گیری تعداد پلاکت‌ها را در خون. پلاکت‌ها سلول‌های خونی هستند که به لخته شدن خون کمک می‌کنند.
 • آزمایش‌های انعقاد (Coagulation tests)تست‌های سنجش توانایی خون برای لخته شدن.
 • آزمایش CRPتست اندازه‌گیری میزان پروتئین واکنش‌پذیر C را در خون. CRP بالا ممکن است ناشی از التهاب یا عفونت باشد.
 • آزمایش PT و PTTسنجش زمان مورد نیاز برای لخته شدن خون. این تست در نظارت بر درمان با داروهای ضد انعقاد خون کاربرد دارد.

معرفی برخی از

تجهیزات مورد استفاده در دنا در دپارتمان هماتولوژی

یکی از اصلی‌ترین نقاط برتری آزمایشگاه دنا ارومیه، بهره‌مندی از طیف گسترده‌ای از تجهیزات مدرن آزمایشگاهی است. این مرکز با دارا بودن دستگاه‌های روز با دقت و سرعت پردازش بالا، نتیجه تست‌ها را بدون نیاز به ارسال به مراکز تشخیصی دیگر، با حداکثر دقت و سرعت ارائه می‌نماید. 
برخی از دستگاه‌های مورد استفاده در این بخش از مجموعه دنا در ارومیه، شامل این تجهیزات است:

Siemens ADVIA 2120i

سل کانتر ادویا زیمنس 2120i

محصول: شرکت زیمنس آلمان

ظرفیت 150 نمونه

این دستگاه قدرتمند، فصل‌الخطاب تشخیص بیماری‌های خونی، سرطان‌های خون و آنومالی‌های خونی، و در یک کلام دقیق‌ترین و قوی‌ترین سل‌کانتر در بخش هماتولوژی و بیماری‌های خون است. این دستگاه با قابلیت سنجش پارامترهای اصلی خون از جمله شمارش گلبول‌های قرمز، سفید، پلاکت و سایر پارامترهای مرتبط، امکان تفکیک 6 نوع از سلول‌های گلبول سفید خون را دارد.

Mindray BC-5800

سل‌کانتر BC-5800

محصول: شرکت میندرای چین

ظرفیت پردازش: 90 تست در ساعت

این سل‌کانتر یکی از تجهیزات مشهور بخش هماتولوژی برای انجام انواع تست‌های خون‌شناسی با اولویت اورژانسی و سرپایی است و در مجموعه دنای ارومیه به‌عنوان دستگاه پشتیبان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه با جوابدهی اورژانسی و سریع، یک ایستگاه کاری همه‌فن‌حریف برای ساده‌سازی کار روزمره آزمایشگاه در بخش هماتولوژی است.

MEK-8222

سل کانتر Celltac F

محصول: شرکت Nihon Kohden ژاپن

این دستگاه سل کانتر فول‌اتوماتیک، محصول شرکت نیهون کودون ژاپن با دقت بالاست که در آزمایشگاه دنا به‌عنوان دستگاه پشتیبان بخش هماتولوژی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میکروسکوپ‌های BH-2 و BX50

محصول: کمپانی المپیوس ژاپن

از این دو میکروسکوپ فوق‌العاده دقیق و کاربردی ساخت کمپانی مشهور المپیوس ژاپن، برای انجام تست‌های ایمنو فلورسانس، تشخیص تخصصی بیماری‌های روماتولوژی و ارتوپدیک و همچنین سایر آزمایش‌های حیاتی این رشته در مرکز تخصصی دنا استفاده می‌شود.

Sediman ESR Analyzer

دستگاه تمام‌اتوماتیک سدیمان ریدر

ظرفیت پردازش: 60 تست در ساعت

دستگاه تمام‌اتوماتیک سدیمان ریدر برای انجام آزمایش ESR در کمترین زمان ممکن و با بالاترین دقت به کار می‌رود.

معرفی سایر

دپارتمان‌های تخصصی دنا

آزمایشگاه پاتوبیولوژی دنای ارومیه، مجموعه کاملی از تمامی بخش‌های آزمایشگاهی را داراست و بر همین اساس قادر است طیف بسیار وسیعی از آزمایش‌ها را در کوتاه‌ترین زمان و با کیفیت بالا به انجام برساند.

درباره آزمایشگاه دنا

مجموعه آزمایشگاهی تخصصی پاتوبیولوژی دنا، پیشرو در ارومیه و شمال‌غرب کشور با بهره‌گیری از تجهیزات مدرن و پرسنل فنی متخصص، در فضایی آرام با دسترسی آسان.

فلسفه کاری

پس از سال‌ها فعالیت در سمت‌های گوناگون، تیم مؤسسان آزمایشگاه دنا تصمیم به تأسیس آزمایشگاهی متفاوت گرفتند که جایگاه جدیدی از خدمات تشخیصی را ارائه کند.

تیم آزمایشگاه

ما برای رسیدن به اوج، همکاران خود را به دقت و از میان بهترین کارشناسان انتخاب کرده‌ایم و معتقدیم نیروی انسانی، بزرگ‌ترین دارایی یک مجموعه تشخیصی است.