آشنایی با

دپارتمان نمونه برداری دنا

«نمونه‌برداری» فرآیند جمع‌آوری مواد بیولوژیکی از قبیل خون، ادرار، مدفوع یا بافت از بیمار برای انجام یک تست در آزمایشگاه است. نمونه‌برداری یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مراحل در فرآیند آزمایشگاهی است، زیرا کیفیت و دقت نتایج تست‌ها کاملا به کیفیت نمونه بستگی دارد.

انواع نمونه‌های مورد نیاز در آزمایشگاه

نوع نمونه‌ آزمایش، بستگی به نوع تستی دارد که توسط پزشک تجویز شده است:

 • خوننمونه خون، شایع‌ترین نوع نمونه‌ای است که در آزمایشگاه‌های پزشکی استفاده می‌شود. دریافت نمونه خون برای آزمایش طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله عفونت‌ها، کم‌خونی و سرطان ضروری است.
 • ادرارجمع‌آوری نمونه ادرار برای آزمایش عملکرد کلیه، عفونت و دیابت تجویز می‌شود.
 • مدفوعنمونه مدفوع را برای بررسی وجود عفونت‌ها، انگل‌ها و مشکلات گوارشی به کار می‌رود.
 • بافت‌هااز نمونه‌ بافت برای تشخیص سرطان و سایر بیماری‌ها استفاده می‌گردد.
 • نمونه‌های میکروبیولوژیکاین نمونه‌ها اغلب برای آزمایش وجود عفونت کاربرد دارد.

روش‌های جمع‌آوری

روش جمع‌آوری هر نوع نمونه، بستگی به نوع نمونه دارد:

 • نمونه‌های خون از طریق ورید یا انگشت جمع‌آوری می‌شوند.
 • نمونه‌های ادرار با در نظر گرفتن ملاحظات بهداشتی و در ظروف استریل جمع‌آوری می‌شوند.
 • نمونه‌های مدفوع با دفع مدفوع در یک ظرف استریل جمع‌آوری می‌شوند.
 • نمونه‌های بافت با بیوپسی (برداشتن یک قطعه کوچک از بافت) برای بررسی جمع‌آوری می‌شوند.
 • نمونه‌های میکروبیولوژیک با سواب زدن ناحیه آسیب‌دیده یا جمع‌آوری نمونه‌ای از مایع جمع‌آوری می‌شوند.

در طی این روند، مهم است که نمونه‌ها به درستی جمع‌آوری، برچسب‌گذاری و حمل شوند تا کیفیت و دقت نتایج آزمایش تضمین شود.

نمونه‌ها باید:

ملاحظات ایمنی در انتقال نمونه به آزمایشگاه

در صورتی که نمونه‌برداری در خارج از آزمایشگاه انجام گیرد، رعایت این موارد و استانداردها برای بردن نمونه به آزمایشگاه ضروری است:

نمونه گیری در منزل

علاوه بر امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه، پرسنل تیم نمونه‌برداری آزمایشگاه دنا ارومیه آماده اعزام به منزل و محل کار برای عزیزانی هستند که امکان یا فرصت حضور در آزمایشگاه را ندارند. نمونه‌گیری در منزل یک روش راحت،‌ ایمن و آسان برای جمع‌آوری نمونه‌های پزشکی است. این روش برای افرادی که در رفت و آمد مشکل دارند، افرادی که از نظر شغلی امکان حضور در آزمایشگاه را ندارند، و افراد نیازمند به جمع‌آوری نمونه‌های متعدد بسیار مناسب است. 

برخی از مزایای نمونه‌گیری در منزل شامل این موارد است:

 • آسایش و راحتینمونه‌گیری در منزل این امکان را برای بیماران فراهم می‌کند که نمونه خود را در خانه و در محیطی راحت و آرام و به دور از هرگونه استرس تهیه کنند.
 • صرفه‌جویی در وقتاین روش باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود، چون بیمار نیازی به رفت و آمد و اتلاف وقت در ترافیک ندارد.
 • کاهش استرساین روش برای افرادی که از رفتن به آزمایشگاه می‌ترسند، بسیار مناسب است، زیرا نمونه مورد نیاز در محیط آشنا و آرام منزل خودشان جمع‌آوری می‌شود.
 • سهولت دسترسینمونه‌گیری در منزل برای افرادی که در رفت و آمد مشکل دارند، مانند سالمندان و افراد دارای معلولیت، امکان نمونه‌برداری آسان را فراهم می‌کند
 • جمع‌آوری نمونه‌های متعدددر صورت تجویز آزمایش‌های متعدد و یا لزوم تکرار منظم برخی تست‌ها، نمونه‌گیری در منزل می‌تواند به بیمار کمک کند تا این پروسه را به‌راحتی و بدون نیاز به رفت و آمد مکرر به آزمایشگاه انجام دهد.

برای سفارش نمونه‌گیری در منزل در ارومیه می توانید با پذیرش آزمایشگاه دنا تماس بگیرید و یا با پر کردن فرم درخواست، آن را سفارش دهید.

معرفی سایر

دپارتمان‌های تخصصی دنا

آزمایشگاه پاتوبیولوژی دنای ارومیه، مجموعه کاملی از تمامی بخش‌های آزمایشگاهی را داراست و بر همین اساس قادر است طیف بسیار وسیعی از آزمایش‌ها را در کوتاه‌ترین زمان و با کیفیت بالا به انجام برساند.

درباره آزمایشگاه دنا

مجموعه آزمایشگاهی تخصصی پاتوبیولوژی دنا، پیشرو در ارومیه و شمال‌غرب کشور با بهره‌گیری از تجهیزات مدرن و پرسنل فنی متخصص، در فضایی آرام با دسترسی آسان.

فلسفه کاری

پس از سال‌ها فعالیت در سمت‌های گوناگون، تیم مؤسسان آزمایشگاه دنا تصمیم به تأسیس آزمایشگاهی متفاوت گرفتند که جایگاه جدیدی از خدمات تشخیصی را ارائه کند.

تیم آزمایشگاه

ما برای رسیدن به اوج، همکاران خود را به دقت و از میان بهترین کارشناسان انتخاب کرده‌ایم و معتقدیم نیروی انسانی، بزرگ‌ترین دارایی یک مجموعه تشخیصی است.