آشنایی با

دپارتمان کنترل کیفیت و ممیزی دنا

ممیزی آزمایشگاه، یک سیستم مدون ارزیابی است برای بررسی این‌که آیا فعالیت‌ها و بخش‌های مختلف یک آزمایشگاه، مطابق با استانداردهای نظارتی و مقررات مربوطه انجام می‌شود یا خیر. انجام منظم و دقیق این فرآیندها، هرگونه انحراف در فرآیندهای آزمایشگاه و احتمال بروز خطا در کیفیت و دقت آزمایش‌ها را شناسایی می‌کند.

اقدامات ممیزی برای شناسایی مشکلات احتمالی در آزمایشگاه به کار گرفته می‌شود. انجام اصولیِ ممیزی باعث می‌شود کارایی آزمایشگاه همانند یک ماشین، کالیبره شود. ممیزی همچنین به مدیریت آزمایشگاه امکان می‌دهد تا متوجه شود که آزمایشگاه بر مبنای یک معیار یا استاندارد عملیاتی، تا چه حد درست کار می‌کند.

روش‌های ممیزی کیفیت آزمایشگاه

روش‌های ممیزی کیفیت آزمایشگاه بسته به نوع آزمایشگاه و الزامات سازمان‌های نظارتی، می‌تواند متفاوت باشد ولی عموماً به سه دسته قابل تقسیم‌بندی است:

 • ممیزی داخلیاین نوع ممیزی توسط دپارتمان کنترل کیفی آزمایشگاه دنا و زیر نظر مدیریت آزمایشگاه انجام می‌شود و معمولاً متمرکز بر فرآیندها و روش‌های آزمایشگاه است.
 • ممیزی خارجیاین ممیزی توسط سازمان‌های خارج از آزمایشگاه انجام شده و معمولاً انطباق آزمایشگاه با استانداردهای نظارتی و کیفی را بررسی می‌کند.
 • ممیزی ترکیبیاین روش، ترکیبی از ممیزی داخلی و خارجی است و اصولا توسط نهادهای مستقل و خارج از آزمایشگاه انجام می‌شود.

برخی از رایج‌ترین استانداردها در زمینه کنترل کیفی عبارتند از:

تست‌های کنترل کیفیت

تست‌های کنترل کیفیت آزمایشگاه‌ها برای اطمینان از این‌که نتایج آزمایش‌ها دقیق و قابل اعتماد هستند انجام می‌شود. این تست‌ها معمولاً قبل، در حین و یا بعد از انجام آزمایش‌ها انجام می‌شود.
برخی از رایج‌ترین تست‌های کنترل کیفیت عبارتند از:

 • کنترل‌های مثبت و منفیبرای بررسی این که آزمایش‌ها به درستی انجام می‌شود یا خیر. کنترل مثبت باید نتیجه مثبت و کنترل منفی باید نتیجه منفی بدهد.
 • مواد مرجع استانداردبرای مقایسه نتایج آزمایش با مقادیر شناخته‌شده.
 • کالیبراسیون تجهیزاتتجهیزات آزمایشگاهی باید به طور منظم کالیبره شود تا از دقت نتایج آزمایش‌ها اطمینان حاصل شود.

ممیزی‌های خارجی

ممیزی‌های خارجی توسط سازمان‌های مستقل انجام می‌شود و معمولاً انطباق آزمایشگاه با استانداردهای نظارتی و کیفی را می‌آزماید. ممیزی‌های آزمایشگاه خارجی معمولاً شامل موارد زیر است:

 • بررسی اسناد آزمایشگاه
 • مصاحبه با پرسنل آزمایشگاه
 • بررسی فرآیندها و روش‌های آزمایشگاه
 • ارزیابی تجهیزات آزمایشگاهی

استانداردهای اختصاصی

آزمایشگاه دنا علاوه بر برنامه‌های کنترل کیفی داخلی و خارجی، یک برنامه مدون اختصاصی مبتنی بر بیش از 1600 فرم دارد که در این مرکز طراحی شده و کارایی تمامی دپارتمان‌ها و بخش‌های دنا را مورد بررسی دقیق قرار می‌دهد.

آزمون‌های بررسی مهارت

آزمون‌های بررسی مهارت (Proficiency testing) آزمایش‌هایی هستند که توسط سازمان‌های مستقل انجام می‌شود و برای ارزیابی توانایی آزمایشگاه در انجام دقیق و قابل اعتماد تست‌ها طراحی شده است.
این آزمون‌ها معمولاً شامل اقدامات زیر است:

 • ارسال نمونه‌های ناشناخته و مجهول به آزمایشگاه
 • انجام آزمایش مورد نظر بر روی نمونه‌های ارسالی توسط آزمایشگاه
 • ارسال و مقایسه نتایج آزمایش با مقادیر شناخته‌شده

معرفی سایر

دپارتمان‌های تخصصی دنا

آزمایشگاه پاتوبیولوژی دنای ارومیه، مجموعه کاملی از تمامی بخش‌های آزمایشگاهی را داراست و بر همین اساس قادر است طیف بسیار وسیعی از آزمایش‌ها را در کوتاه‌ترین زمان و با کیفیت بالا به انجام برساند.

درباره آزمایشگاه دنا

مجموعه آزمایشگاهی تخصصی پاتوبیولوژی دنا، پیشرو در ارومیه و شمال‌غرب کشور با بهره‌گیری از تجهیزات مدرن و پرسنل فنی متخصص، در فضایی آرام با دسترسی آسان.

فلسفه کاری

پس از سال‌ها فعالیت در سمت‌های گوناگون، تیم مؤسسان آزمایشگاه دنا تصمیم به تأسیس آزمایشگاهی متفاوت گرفتند که جایگاه جدیدی از خدمات تشخیصی را ارائه کند.

تیم آزمایشگاه

ما برای رسیدن به اوج، همکاران خود را به دقت و از میان بهترین کارشناسان انتخاب کرده‌ایم و معتقدیم نیروی انسانی، بزرگ‌ترین دارایی یک مجموعه تشخیصی است.