آشنایی با

دپارتمان بیوشیمی دنا

«بیوشیمی» (Biochemistry) علم مطالعه ساختار، ترکیب، عملکرد و متابولیسم مولکول‌های زیستی در موجودات زنده است و نقش مهمی در درک نحوه کار سلول‌ها، رشد و نمو موجودات زنده و چگونگی بروز بیماری‌ها ایفا می‌کند. بیوشیمی همچنین برای یافتن داروها و درمان‌های جدید برای بیماری‌ها ضروری است.

تست‌های بیوشیمی بخش مهمی از پزشکی آزمایشگاهی هستند. از این آزمایش‌ها برای تشخیص، نظارت و درمان طیف وسیعی از عوارض و بیماری‌ها استفاده می‌شود. آزمایش‌های بیوشیمی همچنین برای غربالگریِ افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های خاص کاربرد دارد. برخی از نمونه‌های آزمایش‌های بیوشیمی عبارتند از:

شکل‌گیری علم بیوشیمی

بیوشیمی به عنوان یک علم مجزا در اواخر قرن نوزدهم توسعه یافت. در آن زمان، دانشمندان شروع به مطالعه ساختار و عملکرد مولکول‌های زیستی کردند. توسعه این علم، وامدار دانشمندان بسیاری است، از جمله :

 • لویی پاستور، دانشمند فرانسوی که کشف کرد میکروارگانیسم‌ها باعث تخمیر و فساد می‌شوند،
 • ادوارد بوخنر، دانشمند آلمانی که نشان داد تخمیر می‌تواند بدون سلول‌های زنده انجام شود،
 • هانس کربس، دانشمند آلمانی که چرخه کربس را کشف کرد.

امروزه بیوشیمی یکی از مهم‌ترین علوم پایه است. بیوشیمی به ما کمک کرده است تا بسیاری از جنبه‌های زندگی را درک کنیم و بخشی مهم از روند توسعه داروها و درمان‌های جدید برای بیماری‌هاست.

روش انجام تست‌های بیوشیمی

روش‌های مختلفی برای انجام آزمایش‌های بیوشیمی وجود دارد، از جمله:

 • رنگ‌سنجیاندازه‌گیری غلظت مواد شیمیایی در داخل نمونه، مبتنی بر اصل جذب نور توسط مواد شیمیایی خاص.
 • فلوسایتومتریاندازه‌گیری تعداد و ویژگی‌های سلول‌ها در یک نمونه، متدی که بر پایه اصل انتشار نور توسط مولکول‌های فلورسنت طراحی شده است.
 • کروماتوگرافیروش جداسازی و شناسایی مواد شیمیایی در نمونه، مبتنی بر اصل جذب مواد شیمیایی به سطوح مختلف.
 • ایمونواسیسنجش غلظت پروتئین‌های خاص در داخل نمونه، بر اساس اصل اتصال آنتی‌ژن‌ها به آنتی‌بادی‌ها.

برخی از آزمایش‌های پرکاربرد بیوشیمی

برخی از متداول‌ترین آزمایش‌های بیوشیمی عبارتند از:

 • تست قند خوناندازه‌گیری سطح گلوکز در خون. گلوکز نوعی قند است که سلول‌ها برای انرژی از آن استفاده می‌کنند. سطح بالای گلوکز در خون ممکن است نشان‌دهنده دیابت باشد.
 • تست کلسترول خونسنجش میزان کلسترول در خون. کلسترول نوعی چربی است که در بدن یافت می‌شود و مقدار بالای آن می‌تواند منجر به بیماری قلبی شود.
 • تست تری‌گلیسیرید خوناندازه‌گیری تری‌گلیسیرید در خون. تری گلیسیرید نوع دیگری از چربی در بدن است که مقادیر بالای آن در خون ممکن است موجب بروز بیماری قلبی شود.
 • آزمایش‌های کبدیاز این تست‌ها برای بررسی عملکرد کبد و سنجش میزان آنزیم‌های کبدی، بیلی‌روبین و پروتئین‌های کبدی استفاده می‌شود.
 • تست کلیهاین آزمایش برای نظارت بر عملکرد کلیه‌ها تجویز می‌شود. کلیه‌ها وظایف مهمی از جمله فیلتر کردن خون، تولید ادرار و تنظیم فشار خون را بر عهده دارند.

مراحل انجام

مراحل لازم برای یک تست بیوشیمیایی در آزمایشگاه بسته به نوع آزمایش متفاوت است؛ با این حال، به طور کلی مراحل زیر دنبال می‌شود:

جمع‌آوری نمونه
نوع نمونه‌ای که جمع‌آوری می‌شود، به آزمایش مورد نظر بستگی دارد. به عنوان مثال برای تست قند خون و آزمایش‌های کبدی، یک نمونه کوچک خون گرفته می‌شود و برای آزمایش کلیه، نمونه خون و نمونه ادرار لازم است.
آماده‌سازی نمونه
آماده‌سازی نمونه بستگی به نوع تست دارد. به عنوان مثال برای آزمایش قند خون، نمونه خون به دستگاهی به نام گلوکومتر فرستاده می‌شود که سطح گلوکز را اندازه‌گیری می‌کند.
انجام آزمایش
نوع آزمایش، روش انجام، و دستگاهی که برای این منظور استفاده می‌شود، برای هر آزمایش متفاوت است. مثلا برای آزمایش کبدی، مقادیر آنزیم‌های کبدی، بیلی‌روبین و پروتئین‌های کبدی در آزمایشگاه بررسی می‌شود.
تحلیل نتایج
نتیجه آزمایش توسط پرسنل آزمایشگاه تحلیل می‌شود. پرسنل آزمایشگاه اعداد به‌دست‌آمده را با مقادیر مرجع مقایسه می‌کنند تا ببینند که آیا نتایج در محدوده طبیعی هستند یا خیر.
گزارش نتایج
نتایج آزمایش به پزشک و بیمار گزارش می‌شود تا از آنها برای تشخیص، نظارت و درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها استفاده شود.

معرفی برخی از

تجهیزات مورد استفاده در دنا در دپارتمان بیوشیمی

یکی از اصلی‌ترین نقاط برتری آزمایشگاه دنا ارومیه، بهره‌مندی از طیف گسترده‌ای از تجهیزات مدرن آزمایشگاهی است. این مرکز با دارا بودن دستگاه‌های روز با دقت و سرعت پردازش بالا، نتیجه تست‌ها را بدون نیاز به ارسال به مراکز تشخیصی دیگر، با حداکثر دقت و سرعت ارائه می‌نماید. 
برخی از دستگاه‌های مورد استفاده در این بخش از مجموعه دنا در ارومیه، شامل این تجهیزات است:

Siemens Advia 1800

ادویا زیمنس 1800

محصول: کمپانی زیمنس آلمان

ظرفیت پردازش: 1800 تست در ساعت

اتوآنالیزور فوق‌سنگین و تخصصی ادویا زیمنس 1800، دستگاهی برتر در میان اتوآنالیزورهای دنیاست که قابلیت انجام 1800 تست در ساعت با دقت فوق‌العاده بالا را دارد. یکی از تفاوت‌های اساسی آن با دستگاه‌های دیگر،‌ استفاده از روغن مخصوص در سیستم انکوباتور است که در انحصار شرکت زیمنس بوده و باعث کاهش معنی‌دار در نوسان جواب آزمایش و تکرارپذیری باورنکردنی این دستگاه می‌شود.

Technicon OpeRA

اتوآنالیزور تخصصی بایر تکنیکون اوپرا

محصول: کمپانی بایر آلمان

قابلیت انجام 100 تست متابولیت‌های خون و ادرار

یکی از دستگاه‌های قدرتمند بیوشیمی در آزمایشگاه دنا ارومیه برای انجام تست‌های تخصصی بخش بیوشیمی، که نسل جدید آنالیزورهای قدیمی و مشهور سری RA1000 و RA XT ساخت شرکت معتبر بایر آلمان است. دقت و صحت بسیار بالا و نوسان بسیار کم در خوانش و تکرارپذیری فوق‌العاده، از برتری‌های این آنالیزور قدرتمند در مقایسه با دستگاه‌های مشابه است.

Landwind C200i Plus

اتوآنالایزور فول‌اتوماتیک لندویند C200i پلاس

محصول: شرکت Landwind چین

ظرفیت پردازش: 200 تست در ساعت

دستگاه اتوآنالایزور فول‌اتوماتیک لندویند C200i Plus قادر است 200 تست در ساعت با دقت بالا و کیفیت مثال‌زدنی انجام دهد. این دستگاه به‌عنوان تجهیزات بکاپ در آزمایشگاه دنا برای دستگاه‌های سنگین بخش بیوشیمی،‌ و برای انجام آزمایش‌های اورژانسی به‌کار گرفته می‌شود.

Biotecnica BT3500

اتوآنالیزور BT3000

محصول: کمپانی بیوتکنیکای ایتالیا

ظرفیت پردازش: 300 تا 350 تست در ساعت

این اتوآنالیزور سبک و دقیق، جزو پرکاربردترین‌ دستگاه‌ها در آزمایشگاه‌های کشور است. در آزمایشگاه دنا ارومیه، از این دستگاه برای انجام تست‌های خاص به روش توربیدومتریک از جمله آنتی‌بادی‌ها، اجزای کمپلمان، ترانسفرین، A1C سرولوپلاسمین، فلزات مهم و کمیاب مانند آهن، مس،‌ روی و سایر تست‌ها با دقت و سرعت بالا استفاده می‌شود.

Xunda 69X Electrolyte Analyzer

الکترولیت آنالیزور X69

الکترولیت آنالیزور نیمه‌اتوماتیک X69 یکی از تجهیزات بخش بیوشیمی در آزمایشگاه دنا ارومیه است که برای انجام تست‌های اورژانسی مناسب با سرعت پاسخ‌دهی 15 ثانیه است و قابلیت آنالیز خون کامل، پلاسما، سرم، ادرار و مایعات بیولوژیک بدن را داراست و می‌تواند اندازه‌گیری پارامترهای  Na+/K+/Cl-/Ca++/pH/Li+ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

NycoCard HbA1c

از دستگاه نایکوکارد در مرکز دنا برای اندازه‌گیری میزان Hb1c و انجام تست‌های دی‌دایمر و غیره استفاده می‌شود.

Mindray BA-88A Analyzer

فوتومتر میندرای BA-88

آنالیزور بیوشیمی BA-88 یک دستگاه فوتومتر نیمه‌اتوماتیک است که توسط شرکت قدرتمند Mindray طراحی شده و در بخش بیوشیمی آزمایشگاه دنا ارومیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه قابلیت انجام 112 تست متنوع را دارد و حافظه آن ظرفیت نتایج 3200 نمونه را داراست.

معرفی سایر

دپارتمان‌های تخصصی دنا

آزمایشگاه پاتوبیولوژی دنای ارومیه، مجموعه کاملی از تمامی بخش‌های آزمایشگاهی را داراست و بر همین اساس قادر است طیف بسیار وسیعی از آزمایش‌ها را در کوتاه‌ترین زمان و با کیفیت بالا به انجام برساند.

درباره آزمایشگاه دنا

مجموعه آزمایشگاهی تخصصی پاتوبیولوژی دنا، پیشرو در ارومیه و شمال‌غرب کشور با بهره‌گیری از تجهیزات مدرن و پرسنل فنی متخصص، در فضایی آرام با دسترسی آسان.

فلسفه کاری

پس از سال‌ها فعالیت در سمت‌های گوناگون، تیم مؤسسان آزمایشگاه دنا تصمیم به تأسیس آزمایشگاهی متفاوت گرفتند که جایگاه جدیدی از خدمات تشخیصی را ارائه کند.

تیم آزمایشگاه

ما برای رسیدن به اوج، همکاران خود را به دقت و از میان بهترین کارشناسان انتخاب کرده‌ایم و معتقدیم نیروی انسانی، بزرگ‌ترین دارایی یک مجموعه تشخیصی است.