آزمایش آنتی‌بادی ماهیچه صاف (SMA)

این آزمایش، آنتی‌بادی‌های عضلات صاف (SMA) را در خون اندازه‌گیری می‌کند. آنتی‌بادی ماهیچه‌ی صاف نوعی اتوآنتی‌بادی است. در حالت طبیعی، سیستم ایمنی آنتی‌بادی‌ها را برای مبارزه با عوامل خارجی مثل ویروس‌ها و باکتری‌ها تولید می‌کند. اتوآنتی‌بادی‌ها، سلول‌ها و بافت‌های خود بدن را به‌اشتباه مورد حمله قرار می‌دهند. آنتی‌بادی‌های ماهیچه‌ی صاف یا SMA به بافت‌های عضلات صاف در کبد و سایر قسمت‌های بدن حمله می‌کنند.اگر آنتی‌بادی‌های ماهیچه‌ی صاف (SMA) در خون یافت شود، احتمالاً به دلیل هپاتیت خودایمنی است. هپاتیت خودایمنی نوعی بیماری است که در آن سیستم ایمنی به بافت کبد حمله و آن ‌را تخریب می‌کند. دو نوع هپاتیت خودایمنی وجود دارد:

 • نوع یک، رایج‌ترین نوع بیماری است که خانم‌ها را بیشتر از آقایان درگیر می‌کند. همچنین این بیماری در افرادی که سایر اختلالات خودایمنی را دارند، رایج‌تر است.
 • نوع دو، کم‌تر شایع بوده و در دخترهای ۲ تا ۱۴ ساله رخ می‌دهد.

هپاتیت خودایمنی توسط داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می‌کنند، قابل‌کنترل است. درمان زمانی تأثیرگذارتر است که بیماری زودتر تشخیص داده‌شود. بدون درمان، هپاتیت خودایمنی می‌تواند باعث مشکلات جدی مثل سیروز یا نارسایی کبدی شود.

اطلاعات کاربردی درباره

آزمایش آنتی بادی ماهیچه‌ی صاف

 • نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:نمونه خون
 • شرایط پیش از آزمایش:این آزمایش نیاز به ناشتایی یا محدودیت غذایی خاصی ندارد.
 • اسامی دیگر آزمایش:ASMA, Actin, F-actin, Immunology Profile, SMA (Smooth Muscle Antibodies), SMA, Anti

آزمایش SMA چه کاربردی دارد؟

این آزمایش به‌طور خاص برای تشخیص هپاتیت خودایمنی (Autoimmune hepatitis) استفاده می‌شود. همچنین برای افتراق بین نوع یک و نوع دو هپاتیت نیز به‌کار می‌رود.آزمایش SMA همراه با آزمایش‌های دیگر برای تشخیص یا رد هپاتیت خودایمنی انجام می‌شود. این آزمایش‌ها عبارت‌اند از:

 • آزمایش آنتی‌بادی اکتین (F-actin): اکتین (F-actin) نوعی پروتئین است که در بافت‌های ماهیچه‌ی صاف کبد و دیگر بخش‌های بدن یافت می‌شود. آنتی‌بادی‌های اکتین، به این بافت‌های سالم حمله می‌کنند.
 • آزمایش آنتی‌بادی ضد هسته‌ای (ANA): این نوع آنتی‌بادی‌ها به هسته‌ی سلول‌های سالم حمله می‌کنند.
 • آزمایش‌های آلانین ترانس‌آمیناز (ALT) و آسپارتات آمینوترانسفراز (AST):ALT و AST آنزیم‌هایی هستند که توسط کبد ساخته می‌شوند.

چه کسانی باید آزمایش SMA را انجام دهند؟

افراد بالغ یا کودکانی که علائم هپاتیت خودایمنی را دارند، لازم است این آزمایش را انجام دهند. علائم عبارت‌اند از:

 • خستگی
 • درد شکم
 • یرقان یا زردی (شرایطی که باعث زردی پوست و چشم‌ها می‌شود)
 • حالت تهوع
 • بثورات پوستی
 • ادرار تیره‌رنگ
 • از دست ‌دادن اشتها

این آزمایش چگونه انجام می‌شود؟

کارشناس آزمایشگاه با استفاده از یک سرنگ از رگ بازو نمونه‌گیری می‌کند. پس از تزریق سوزن مقدار کمی از خون جمع‌آوری شده و در داخل لوله‌ی آزمایش یا ویال قرار می‌گیرد. زمانی‌که سوزن به درون رگ وارد یا از آن خارج می‌شود، ممکن است کمی احساس سوزش داشته باشید، که در عرض کمتر از پنج دقیقه از بین می‌رود.برای آزمایش‌های خون خطر بسیار کمی وجود دارد. ممکن است در محل ورود و خروج سوزن کمی احساس درد یا سوزش داشته باشید که این علائم به‌سرعت از بین می‌روند.این آزمایش به هیچ آمادگی قبلی نیاز ندارد.

انجام آزمایش SMA در ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی دنا ارومیه، یک مرکز مجهز آزمایشگاهی در فضایی آرام واقع در خیابان حسنی ارومیه است که با دارا بودن آخرین دستگاه‌های روز دنیا، قادر به انجام این آزمایش در اسرع وقت است.

پذیرش آزمایشگاه دنا با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۴ و ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۵ در ساعات کاری این مجموعه آماده دریافت تماس‌های شماست.

نتایج آزمایش SMA به چه معناست؟

اگر نتیجه‌ی آزمایش، سطوح بالای آنتی‌بادی‌های عضله‌ی صاف را نشان دهند، احتمالاً نشان‌دهنده‌ی نوع یک هپاتیت خودایمنی است. سطوح پایین‌تر آن نشان‌دهنده‌ی نوع دو هپاتیت خودایمنی است.

اگر آنتی‌بادی‌های عضله‌ی صاف (SMA) در خون یافت نشوند، یعنی علائم کبدی بیمار به دلایل دیگری به غیر از هپاتیت خودایمنی است. پزشک ممکن است برای تشخیص آزمایش‌های بیشتری را تجویز کند.

در شرایطی که سطوح بالای آنتی‌بادی عضله‌ی صاف در خون شما یا کودکتان یافت شود، پزشک جهت اطمینان از تشخیص هپاتیت خودایمنی، نمونه‌برداری از بافت (بیوپسی) را توصیه می‌کند. نمونه‌برداری یا بیوپسی فرایندی است که در آن مقدار کمی از بافت یا سلول‌های اندام مورد نظر برای انجام آزمایش برداشته می‌شود.

خدماتی متمایز در

مجموعه دنا ارومیه

آزمایشگاه دنا در خیابان حسنی ارومیه واقع شده است و دارای محیطی آرام، بهداشتی و مدرن است. با توجه به ترافیک این منطقه و برای رفاه حال عزیزان مراجعه‌کننده، دارای پارکینگ رایگان طرف قرارداد است.

همچنین می‌توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری به آزمایشگاه، از خدمات نمونه‌گیری در منزل و محل کار استفاده کنید تا همکاران ما در اسرع وقت و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعزام شوند.

انجام این تست و کلیه تست‌های روتین و تخصصی خود و عزیزان‌تان را با خیالی آسوده به مرکز تخصصی دنا ارومیه واگذار کنید.

درخواست آزمایش

واحد نمونه‌گیری دنا به‌صورت مستقر در آزمایشگاه و یا با اعزام به منزل و محل کار شما، آماده اخذ نمونه است.

بیمه‌های همکار

آزمایشگاه دنا برای انجام آزمایش طرف قرارداد با کلیه بیمه‌های پایه و تعداد بسیاری از بیمه‌های تکمیلی است.

جوابدهی آنلاین

دریافت نتیجه آزمایش نیازمند مراجعه به آزمایشگاه نیست و از بخش جوابدهی سایت دنا در دسترس است.

تماس با دنا

همکاران ما با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۴ و ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۵ آماده پاسخ به سؤالات شما هستند.

توجه

این مطلب صرفاً برای آشنایی شما با کلیات این آزمایش نوشته شده است و به‌هیچ‌وجه نباید به‌عنوان جایگزین تشخیص پزشک و یا برای خود-درمانی مورد استفاده قرار گیرد. برای تفسیر نتایج تست و انتخاب روش درمانی، لازم است به پزشک مراجعه نمایید.

توجه

این مطلب صرفاً برای آشنایی شما با کلیات این آزمایش نوشته شده است و به‌هیچ‌وجه نباید به‌عنوان جایگزین تشخیص پزشک و یا برای خود-درمانی مورد استفاده قرار گیرد. برای تفسیر نتایج تست و انتخاب روش درمانی، لازم است به پزشک مراجعه نمایید.