آشنایی با

آنتی‌بادی‌های IgG و IgM  سرخجه

سرخجه، نوعی عفونت ویروسی است که باعث ایجاد بثورات (راش یا ضایعات) پوستی کوچک و علائم شبیه‌به آنفولانزا مثل سردرد، بالا بودن دمای بدن و احساس بیماری بودن می‌شود. راش‌های قرمز ابتدا در صورت و گردن ظاهر می‌شوند و سپس در دست‌ها، پاها و بقیه بدن به وجود می‌آیند. نوجوانان و افراد بالغ ممکن است علائم شدیدتری مثل درد مفاصل که هفته‌ها ادامه دارد را تجربه کنند. سرخجه معمولاً بدون درمان خاص به‌سرعت بهبود پیدا می‌کند. با این حال، اگر خانم‌های باردار در سه ماهه‌ی اول بارداری به سرخجه مبتلا شوند، به احتمال بیشتر در معرض مشکلاتی مثل نقص مادزادی جدی در نوزاد، سقط جنین و به دنیا آوردن نوزاد مرده می‌شود.

قرارگیری در معرض ترشحات بینی یا گلوی افراد آلوده‌ای که عفونت ویروس فعال را دارند، باعث ابتلای فرد به سرخجه خواهد شد. در صورت ابتلا به سرخجه، یک هفته قبل و یک هفته بعد از ظهور بثورات پوستی عفونت را در بدن خود خواهید داشت. در کودکان، عفونت سرخجه علائم خفیف‌تری دارد. این آزمایش در هر زمانی می‌تواند انجام بگیرد و اطلاعات مهمی درمورد ایمنی فرد در برابر ویروس ارئه دهد.

اطلاعات کاربردی درباره

آزمایش آنتی‌بادی‌های سرخجه

  • نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:نمونه خون
  • شرایط پیش از آزمایش:بار اولِ نمونه‌گیری، سه روز پس از ظهور بثورات پوستی انجام می‌شود و بار دوم، دو تا سه هفته بعد باید انجام گیرد.
  • اسامی دیگر آزمایش:MMRV, RBG, RUB IgG Serum, Rubella, Serol Rubella (S), German Measles, Three-Day Measles, 3-Day Measles

آزمایش آنتی‌بادی‌های سرخجه چه کاربردی دارد؟

یک آزمایش خون  مشخص می‌کند که آیا اخیراً یا در گذشته عفونت داشته‌اید یا این که هرگز در معرض ویروس سرخجه قرار نگرفته‌اید. افرادی که اخیراً به سرخجه مبتلا شده‌اند و کسانی که به‌تازگی واکسن دریافت کرده‌اند، نتیجه‌ی آزمایش آنتی‌بادی IgM آنها مثبت خواهد بود. کسانی که عفونت قبلی داشته‌اند و افرادی که قبلاً  واکسینه شده‎‌اند، نتیجه‌ی آزمایش آنتی‌بادی IgG آنها مثبت خواهد شد. اگر هیچ تماسی با ویروس نداشته باشید یا واکسن دریافت نکرده باشید، هیچ یک از آنتی‌بادی‌ها را در خون خود نخواهید داشت. آزمایش خون برای هر دو نوع آنتی‌بادی به پزشک کمک می‌کند تا پیش‌بینی کند که آیا در برابر ویروس محافظت‌شده هستید یا در معرض خطر قرار دارید.

چه کسانی باید آزمایش آنتی‌بادی‌های سرخجه را انجام دهند؟

اگر باردار هستید و در معرض تماس با فردی قرار گرفته‌اید که راش‌های پوستی شبیه‌به سرخجه یا علائم شبیه آنفولانزا را دارد، یا اگر خودتان این علائم را داشتید، باید این آزمایش را برای تشخیص عفونت احتمالی سرخجه انجام دهید. انجام آزمایش برای سرخجه به‌خصوص برای خانم‌های بارداری که در هفته‌ی ۱۶‌ام ابتدایی بارداری عفونی شده‌اند، اهمیت بیشتری دارد زیرا در این زمان، جنین در معرض خطر بیشتری قرار دارد. آزمایش سرخجه برای خانم‌هایی که قصد باردار شدن دارند، به‌شدت توصیه می‌شود و افرادی که دربرابر ویروس ایمن نیستند می‌توانند واکسینه شوند. آزمایش آنتی‌بادی سرخجه برای نوزادانی با ناهنجاری‌هایی مثل ناشنوایی، عقب‌ماندگی ذهنی، نقاصی قلبی و آب مروارید مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که این مشکلات می‌تواند به دلیل عفونت سرخجه قبل از تولد باشد.

انجام آزمایش آنتی‌بادی‌های سرخجه

در ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی دنا ارومیه، یک مرکز مجهز آزمایشگاهی در فضایی آرام واقع در خیابان حسنی ارومیه است که با دارا بودن آخرین دستگاه‌های روز دنیا، قادر به انجام این آزمایش در اسرع وقت است.

پذیرش آزمایشگاه دنا با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۴ و ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۵ در ساعات کاری این مجموعه آماده دریافت تماس‌های شماست.

این آزمایش چگونه انجام می‌شود؟

کارشناس آزمایشگاه با استفاده از یک سرنگ از رگ بازو نمونه‌گیری می‌کند. پس از تزریق سوزن مقدار کمی از خون جمع‌آوری شده و در داخل لوله‌ی آزمایش یا ویال قرار می‌گیرد. زمانی‌که سوزن به درون رگ وارد یا از آن خارج می‌شود، ممکن است کمی احساس سوزش داشته باشید، که در کمتر از پنج دقیقه از بین می‌رود.

برای آزمایش‌های خون خطر بسیار کمی وجود دارد. ممکن است در محل ورود و خروج سوزن کمی احساس درد یا سوزش داشته باشید که این علائم به‌سرعت ازبین می‌روند، این آزمایش به هیچ آمادگی قبلی نیاز ندارد.

خدماتی متمایز در

مجموعه دنا ارومیه

آزمایشگاه دنا در خیابان حسنی ارومیه واقع شده است و دارای محیطی آرام، بهداشتی و مدرن است. با توجه به ترافیک این منطقه و برای رفاه حال عزیزان مراجعه‌کننده، دارای پارکینگ رایگان طرف قرارداد است.

همچنین می‌توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری به آزمایشگاه، از خدمات نمونه‌گیری در منزل و محل کار استفاده کنید تا همکاران ما در اسرع وقت و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعزام شوند.

انجام این تست و کلیه تست‌های روتین و تخصصی خود و عزیزان‌تان را با خیالی آسوده به مرکز تخصصی دنا ارومیه واگذار کنید.

درخواست آزمایش

واحد نمونه‌گیری دنا به‌صورت مستقر در آزمایشگاه و یا با اعزام به منزل و محل کار شما، آماده اخذ نمونه است.

بیمه‌های همکار

آزمایشگاه دنا برای انجام آزمایش طرف قرارداد با کلیه بیمه‌های پایه و تعداد بسیاری از بیمه‌های تکمیلی است.

جوابدهی آنلاین

دریافت نتیجه آزمایش نیازمند مراجعه به آزمایشگاه نیست و از بخش جوابدهی سایت دنا در دسترس است.

تماس با دنا

همکاران ما با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۴ و ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۵ آماده پاسخ به سؤالات شما هستند.

نتایج آزمایش آنتی‌بادی‌های روبلا به چه معناست؟

  • در کودکان و بزرگسالان، نبود آنتی‌بادی IgG سرخجه نشان‌دهنده‌ی عدم مصونیت فرد است.
  • نبود آنتی‌بادی IgM و حضور آنتی‌بادی IgG به‌معنی ابتلای فرد به سرخجه در گذشته و یا واکسینه شدن اوست.
  • وجود آنتی‌بادی IgM در خون و وجود یا عدم وجود آنتی‌بادی IgG معمولاً نشان‌دهنده‌ی عفونت اخیر است.
  • در نوزادان، وجود آنتی‌بادی IgM نشان‌ می‌دهد که نوزاد در دوران بارداری به عفونت سرخجه مبتلا شده‌است.
  • گاهی اوقات، سطوح پایین آنتی‌بادی‌های IgM نشان‌دهنده‌ی نتیجه‌ی مثبت کاذب است. نتیجه‌ی مثبت IgM در بارداری نیار به تفسیر توسط پزشک دارد.

اگر سطح پايينی از آنتی‌بادی در بدن شناسایی شود، آزمايش ممكن است بي‌نتيجه باشد و ايمن‌سازی با واكسن سرخجه به‌عنوان يک اقدام احتياطی توصيه می‌شود.

با استفاده از ترشحات دهانی یا سواب گلو، وجود ویروس سرخجه در بدن (نه پاسخ بدن به عفونت) به روش متفاوتی آزمایش می‌شود. در این روش به جای بررسی پاسخ بدن به عفونت، ماده‌ی ژنتیکی ویروس (RNA) را شناسایی می‌کنند.

توجه

این مطلب صرفاً برای آشنایی شما با کلیات این آزمایش نوشته شده است و به‌هیچ‌وجه نباید به‌عنوان جایگزین تشخیص پزشک و یا برای خود-درمانی مورد استفاده قرار گیرد. برای تفسیر نتایج تست و انتخاب روش درمانی، لازم است به پزشک مراجعه نمایید.

توجه

این مطلب صرفاً برای آشنایی شما با کلیات این آزمایش نوشته شده است و به‌هیچ‌وجه نباید به‌عنوان جایگزین تشخیص پزشک و یا برای خود-درمانی مورد استفاده قرار گیرد. برای تفسیر نتایج تست و انتخاب روش درمانی، لازم است به پزشک مراجعه نمایید.