آشنایی با

آزمایش آنتی‌ژن مخصوص پروستات (PSA)

این آزمایش سطح PSA را در خون اندازه‌گیری می‌کند. پروستات غده‌ی کوچکی است که بخشی از سیستم تولیدمثلی آقایان را تشکیل می‌دهد. این غده در زیر مثانه قرار دارد و مایعی می‌سازد که جزئی از مایع منی است. آنتی‌ژن مخصوص پروستات ماده‌ای است که توسط پروستات ساخته می‌شود. آقایان در حالت طبیعی مقدار کمی از این آنتی‌ژن را در خون خود دارند. سطح بالای آنتی‌ژن مخصوص پروستات ممکن ‌است نشان‌دهنده‌ی سرطان پروستات باشد. اما، سطح بالای PSA می‌تواند به معنی بیماری‌های غیرسرطانی پروستات، مثل عفونت یا هایپرپالازی خوش‌خیم پروستات باشد که همان بزرگ ‌شدن غیرسرطانی پروستات است.

آزمایش PSA چه کاربردی دارد؟

این آزمایش برای غربالگری سرطان پروستات انجام می‌گیرد. غربالگری آزمایشی است که بیماری‌هایی مثل سرطان را در مراحل اولیه که بیشتر قابل درمان هستند، شناسایی می‌کند.

اطلاعات کاربردی درباره

آزمایش PSA

 • نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:نمونه خون
 • شرایط پیش از آزمایش:یک روز پیش از انجام آزمایش، مصرف مولتی‌ویتامین و غذاهای غنی از بیوتین را قطع کنید. نمونه‌گیری برای این تست باید قبل از معاینات رکتال، و حداقل 24 ساعت بعد از هرگونه رابطه جنسی و انزال انجام گیرد. همچنین در صورت انجام بیوپسی پروستات، این آزمایش باید با فاصله چند هفته قبل یا بعد از آن انجام گردد.
 • اسامی دیگر آزمایش:Prostate Blood Test, Free PSA, Total PSA

دلایل عدم توافق در مورد استفاده از آزمایش PSA برای غربالگری سرطان چیست؟

 • بسیاری از انواع سرطان پروستات رشد بسیار آهسته‌ای دارند. به همین دلیل ممکن‌ است چندین دهه طول بکشد تا علائم سرطان ظاهر شوند.
 • درمان سرطان پروستاتی که به آهستگی رشد می‌کند در اغلب موارد لازم نیست. بسیاری از آقایان بدون این‌که از سرطان خود آگاه باشند، زندگی سالم و طولانی را سپری می‌کنند.
 • بسیاری از انواع سرطان پروستات رشد بسیار آهسته‌ای دارند. به همین دلیل ممکن‌ است چندین دهه طول بکشد تا علائم سرطان ظاهر شوند.
 • درمان غیرضروری می‌تواند عوارض جانبی جدی مثل اختلال در نعوظ و بی‌اختیاری در ادرار را به همراه داشته باشد.

سرطان پروستات با رشد سریع، رایج نیست اما جدی‌تر بوده و اغلب کشنده است. سن، سابقه‌ی خانوادگی و فاکتورهای دیگر می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. اما، آزمایش PSA به تنهایی نمی‌تواند تفاوت بین سرطان با رشد سریع  با سرطان رشد آهسته را تشخیص دهد.

چه کسانی باید آزمایش PSA را انجام دهند؟


اگر فاکتورهای خطر خاص سرطان پروستات را داشته باشید، باید این آزمایش را انجام دهید. فاکتورهای خطر عبارت‌اند از:

 • داشتن پدر یا برادری که سرطان پروستات دارد.

در شرایط زیر نیز باید آزمایش PSA را انجام دهید:

 • داشتن علائمی مانند ادرار دردناک یا تکرر ادرار، درد کمر یا لگن درد
 • سن بالای ۵۰ سال. زیرا سرطان پروستات در آقایان بالای ۵۰ سال شایع‌تر است.
 • در حالتی که قبلاً سرطان پروستات برای شما تشخیص داده شده‌ باشد، آزمایش PSA برای نظارت ‌بر تأثیر درمان تجویز می‌شود.

انجام آزمایش PSA در ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی دنا ارومیه، یک مرکز مجهز آزمایشگاهی در فضایی آرام واقع در خیابان حسنی ارومیه است که با دارا بودن آخرین دستگاه‌های روز دنیا، قادر به انجام این آزمایش در اسرع وقت است.

پذیرش آزمایشگاه دنا با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۴ و ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۵ در ساعات کاری این مجموعه آماده دریافت تماس‌های شماست.

این آزمایش چگونه انجام می‌شود؟

کارشناس آزمایشگاه با استفاده از یک سرنگ از رگ بازو نمونه‌گیری می‌کند. پس از تزریق سوزن مقدار کمی از خون جمع‌آوری شده و در داخل لوله‌ی آزمایش یا ویال (Vial) قرار می‌گیرد. زمانی که سوزن به درون رگ، وارد یا از آن خارج می‌شود، ممکن ‌است کمی احساس سوزش داشته باشید که کمتر از پنج دقیق از بین می‌رود.

آزمایش‌های خون خطر بسیار کمی دارند. ممکن ‌است در محل ورود و خروج سوزن کمی احساس درد یا سوزش داشته باشید که این علائم به‌سرعت از بین می‌روند.

۲۴ ساعت قبل از انجام آزمایش PSA از انجام رابطه‌ی جنسی یا خودارضایی خودداری کنید، زیرا ترشح مایع منی به خارج از بدن باعث کاهش سطح آنتی‌ژن مخصوص پروستات در بدن می‌شود.

نتایج آزمایش PSA به چه معناست؟

سطح بالای PSA می‌تواند به معنی سرطان یا بیماری‌های غیر سرطانی مثل عفونت پروستات باشد که می‌تواند توسط آنتی‌بیوتیک درمان شود. اگر سطح PSA بالاتر از حد نرمال باشد، پزشک آزمایش بیشتری را تجویز می‌کند. آزمایش‌ها عبارتنداز:

 • معاینه‌ی راست روده (رکتوم): برای این آزمایش پزشک پس از پوشیدن دستکش، انگشت خود را وارد مقعد می‌کند تا پروستات را بررسی کند.
 • بیوپسی یا بافت‌برداری: این فرایند، جراحی جزئی است که پزشک نمونه‌ی کوچکی از سلول‌های پروستات را برای آزمایش جدا می‌کند.

محققان در تلاش برای بهبود کیفیت آزمایش PSA هستند تا بتواند تفاوت بین سرطان‌های غیرجدی پروستات با رشد آهسته و سرطان‌های با رشد سریع که خطرناک هستند را تشخیص دهند. 

خدماتی متمایز در

مجموعه دنا ارومیه

آزمایشگاه دنا در خیابان حسنی ارومیه واقع شده است و دارای محیطی آرام، بهداشتی و مدرن است. با توجه به ترافیک این منطقه و برای رفاه حال عزیزان مراجعه‌کننده، دارای پارکینگ رایگان طرف قرارداد است.

همچنین می‌توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری به آزمایشگاه، از خدمات نمونه‌گیری در منزل و محل کار استفاده کنید تا همکاران ما در اسرع وقت و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعزام شوند.

انجام این تست و کلیه تست‌های روتین و تخصصی خود و عزیزان‌تان را با خیالی آسوده به مرکز تخصصی دنا ارومیه واگذار کنید.

درخواست آزمایش

واحد نمونه‌گیری دنا به‌صورت مستقر در آزمایشگاه و یا با اعزام به منزل و محل کار شما، آماده اخذ نمونه است.

بیمه‌های همکار

آزمایشگاه دنا برای انجام آزمایش طرف قرارداد با کلیه بیمه‌های پایه و تعداد بسیاری از بیمه‌های تکمیلی است.

جوابدهی آنلاین

نتیجه آزمایش بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه و در بخش جوابدهی سایت دنا در دسترس است.

تماس با دنا

همکاران ما با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۴ و ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۵ آماده پاسخ به سؤالات شما هستند.

توجه

این مطلب صرفاً برای آشنایی شما با کلیات این آزمایش نوشته شده است و به‌هیچ‌وجه نباید به‌عنوان جایگزین تشخیص پزشک و یا برای خود-درمانی مورد استفاده قرار گیرد. برای تفسیر نتایج تست و انتخاب روش درمانی، لازم است به پزشک مراجعه نمایید.

توجه

این مطلب صرفاً برای آشنایی شما با کلیات این آزمایش نوشته شده است و به‌هیچ‌وجه نباید به‌عنوان جایگزین تشخیص پزشک و یا برای خود-درمانی مورد استفاده قرار گیرد. برای تفسیر نتایج تست و انتخاب روش درمانی، لازم است به پزشک مراجعه نمایید.