آشنایی با

آزمایش پروژسترون

این آزمایش، سطح پروژسترون را در خون اندازه‌گیری می‌کند. پروژسترون هورمونی است که توسط تخمدان خانم‌ها تولید می‌شود. پروژسترون نقش مهمی در بارداری دارد و کمک می‌کند تا رحم برای حمایت از تخمک لقاح‌یافته آماده شود. پروژسترون همچنین به آماده ‌شدن پستان‌ها جهت تولید شیر نیز کمک می‌کند.

سطح پروژسترون در طول دوره‌ی قاعدگی خانم‌ها متغیر است. از سطح پایین شروع می‌شود و پس از تخمک‌گذاری (آزادسازی تخمک از تخمدان) افزایش پیدا می‌کند. اگر بارداری اتفاق بیفتد، سطح پروژسترون به افزایش خود ادامه می‌دهد تا بدن برای حمایت از جنین در حال رشد آماده شود. اگر بارداری رخ ندهد (تخمک بارور نشود)، سطح پروژسترون به تدریج کاهش پیدا می‌کند و قاعدگی اتفاق می‌افتد. سطح پروژسترون در خانم‌های باردار ۱۰ برابر خانم‌های دیگر است. در آقایان نیز پروژسترون تولید می‌شود، اما مقدار آن بسیار کمتر است. در آقایان، پروژسترون توسط غدد فوق کلیه (آدرنال) و بیضه‎‌ها ساخته می‌شود.

اطلاعات کاربردی درباره

آزمایش پروژسترون

 • نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:نمونه خون
 • شرایط پیش از آزمایش:این آزمایش نیاز به ناشتایی یا محدودیت غذایی خاصی ندارد. 12 ساعت پیش از نمونه‌گیری، مکمل‌های ویتامینه و یا حاوی بیوتین مصرف نکنید.
 • اسامی دیگر آزمایش:Progesterone, Prg

آزمایش پروسترون چه کاربردی دارد؟

این آزمایش در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • یافتن علت ناباروری در خانم‌ها
 • آگاهی از زمان تخمک‌گذاری
 • آگاهی از میزان خطر سقط جنین
 • نظارت ‌بر بارداری پرخطر
 • تشخیص بارداری خارج از رحم (جنین در محلی نامناسب و خارج از رحم رشد می‌کند). جنین در حال رشد، خارج از رحم نمی‌تواند زنده بماند و این شرایط برای مادر خطرناک بوده و حتی می‌تواند کشنده باشد.

چه کسانی باید آزمایش پروژسترون را انجام دهند؟

افرادی که در باردارشدن دچار مشکل هستند، به انجام این آزمایش نیاز دارند. آزمایش پروژسترون به پزشک کمک می‌کند تا طبیعی ‌بودن فرایند تخمک‌گذاری را بررسی کند.
اگر باردار هستید، این آزمایش را باید برای بررسی سلامت بارداری خود انجام دهید. در شرایطی که پزشک به خطر سقط جنین یا سایر عوارض بارداری مشکوک شود، این آزمایش را تجویز می‌کند. درصورت داشتن علائمی مثل گرفتگی یا خون‌ریزی شکمی و همچنین سابقه‌ی سقط جنین، بارداری شما ممکن ‌است در خطر باشد.

انجام آزمایش پروژسترون در ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی دنا ارومیه، یک مرکز مجهز آزمایشگاهی در فضایی آرام واقع در خیابان حسنی ارومیه است که با دارا بودن آخرین دستگاه‌های روز دنیا، قادر به انجام این آزمایش در اسرع وقت است.

پذیرش آزمایشگاه دنا با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۴ و ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۵ در ساعات کاری این مجموعه آماده دریافت تماس‌های شماست.

این آزمایش چگونه انجام می‌شود؟

کارشناس آزمایشگاه با استفاده از یک سرنگ از رگ بازو نمونه‌گیری می‌کند. پس از تزریق سوزن مقدار کمی از خون جمع‌آوری شده را داخل لوله‌ی آزمایش یا ویال قرار می‌دهد. زمانی‌که سوزن به درون رگ وارد یا از آن خارج می‌شود، ممکن ‌است کمی احساس سوزش داشته باشید، که در کمتر از پنج دقیقه از بین می‌رود.

 

نتایج آزمایش پروژسترون به چه معناست؟

اگر سطح پروژسترون بالاتر از حد نرمال باشد، ممکن ‌است نشان‌دهنده‌ی موارد زیر باشد:

 • بارداری
 • وجود کیست در تخمدان‌ها
 • وجود اختلال در غدد آدرنال
 • سرطان تخمدان

سطح پروژسترون در بارداری دوقلو و چند‌قلو نیز بالاتر از حد نرمال است.

 • بارداری مولار یا پوچ (Molar pregnancy)

سطح پروژسترون پایین‌تر از حد نرمال، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی موارد زیر باشد:

 • بارداری خارج از رحم
 • سقط شدن جنین
 • تخمگ‌گذاری غیرطبیعی که می‌تواند مشکلات باروری را ایجاد کند.

به دلیل این‌ که سطح پروژسترون در دوران بارداری و در چرخه‌ی قاعدگی تغییر می‌کند، ممکن ‌است نیاز باشد تا این آزمایش را چندین بار تکرار کنید.

خدماتی متمایز در

مجموعه دنا ارومیه

آزمایشگاه دنا در خیابان حسنی ارومیه واقع شده است و دارای محیطی آرام، بهداشتی و مدرن است. با توجه به ترافیک این منطقه و برای رفاه حال عزیزان مراجعه‌کننده، دارای پارکینگ رایگان طرف قرارداد است.

همچنین می‌توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری به آزمایشگاه، از خدمات نمونه‌گیری در منزل و محل کار استفاده کنید تا همکاران ما در اسرع وقت و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعزام شوند.

انجام این تست و کلیه تست‌های روتین و تخصصی خود و عزیزان‌تان را با خیالی آسوده به مرکز تخصصی دنا ارومیه واگذار کنید.

درخواست آزمایش

واحد نمونه‌گیری دنا به‌صورت مستقر در آزمایشگاه و یا با اعزام به منزل و محل کار شما، آماده اخذ نمونه است.

بیمه‌های همکار

آزمایشگاه دنا برای انجام آزمایش طرف قرارداد با کلیه بیمه‌های پایه و تعداد بسیاری از بیمه‌های تکمیلی است.

جوابدهی آنلاین

دریافت نتیجه آزمایش نیازمند مراجعه به آزمایشگاه نیست و از بخش جوابدهی سایت دنا در دسترس است.

تماس با دنا

همکاران ما با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۴ و ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۵ آماده پاسخ به سؤالات شما هستند.

توجه

این مطلب صرفاً برای آشنایی شما با کلیات این آزمایش نوشته شده است و به‌هیچ‌وجه نباید به‌عنوان جایگزین تشخیص پزشک و یا برای خود-درمانی مورد استفاده قرار گیرد. برای تفسیر نتایج تست و انتخاب روش درمانی، لازم است به پزشک مراجعه نمایید.

توجه

این مطلب صرفاً برای آشنایی شما با کلیات این آزمایش نوشته شده است و به‌هیچ‌وجه نباید به‌عنوان جایگزین تشخیص پزشک و یا برای خود-درمانی مورد استفاده قرار گیرد. برای تفسیر نتایج تست و انتخاب روش درمانی، لازم است به پزشک مراجعه نمایید.