آشنایی با

آزمایش انسولین

این آزمایش مقدار انسولین را در خون اندازه‌گیری می‌کند. انسولین هورمونی است که توسط پانکراس تولید شده و به انتقال گلوکز از جریان خون به سلول‌ها کمک می‌کند. گلوکز از غذاها و نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنیم، به بدن وارد شده و به عنوان منبع اصلی انرژی از آن استفاده می‌شود.

این آزمایش چگونه انجام می‌شود؟

کارشناس آزمایشگاه با استفاده از یک سرنگ کوچک، از رگ شما نمونه‌گیری می‌کند. پس از تزریق سوزن به درون رگ مقداری خون جمع‌آوری شده را درون لوله‌های آزمایش یا ویال قرار می‌دهد. هنگام ورود یا خروج سوزن از بدن ممکن است کمی احساس سوزش داشته باشید که در کمتر از پنج دقیقه برطرف می‌شود. در ادامه، نمونه به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا مورد بررسی قرار بگیرد. آزمایش‌های خون خطر بسیار کمی دارد. ممکن است مقداری درد یا سوزش در محل ورود و خروج سوزن احساس کنید که به سرعت برطرف می‌شوند.هشت ساعت قبل از انجام آزمایش ناشتایی لازم است.

اطلاعات کاربردی درباره

آزمایش انسولین

آزمایش انسولین خون چیست؟

 

انسولین نقش کلیدی در حفظ گلوکز بدن در سطح بهینه، به عهده دارد. اگر سطح گلوکز بیش‌ازحد بالا یا بسیار پایین باشد، می‌تواند مشکلات جدی در سلامتی افراد ایجاد کند.

سطح غیرطبیعی گلوکز می‌تواند به دو حالت باشد:

 • هایپرگلیسمی (Hyperglycemia)در این بیماری، سطح گلوکز خون بسیار بالا است. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که غده‌ی پانکراس انسولین کافی تولید نکند. اگر انسولین کافی وجود نداشته باشد، گلوکز نمی‌تواند وارد سلول‌ها شود و در جریان خون باقی می‌ماند.
 • هیپوگلیسمی (Hypoglycemia)در این بیماری، سطح گلوکز خون بسیار پایین است. اگر پانکراس انسولین زیادی تولید و به جریان خون آزاد کند، گلوکز زیادی وارد سلول‌ها شده و باعث کاهش گلوکز در خون می‌شود.

دیابت نوعی بیماری است که در آن سطح گلوکز خون به‌طور غیرطبیعی بالا است. دو نوع دیابت وجود دارد:

 • دیابت نوع یک: در دیابت نوع یک بدن انسولین بسیار کمی تولید می‌کند، یا اصلاً تولید نمی‌کند. این شرایط می‌تواند باعث هایپرگلیسمی (افزایش قند خون) شود.
 • دیابت نوع دو: در این نوع دیابت، غده‌ی پانکراس انسولین کافی تولید می‌کند، اما سلول‌های بدن به انسولین پاسخ نمی‌دهند و در نتیجه گلوکز نمی‎تواند به راحتی از خون وارد سلول‌ها شود. این حالت، مقاومت به انسولین نامیده می‌شود.

مقاومت به انسولین اغلب قبل از دیابت نوع دو اتفاق می‌افتد. ابتدا، مقاومت به انسولین باعث می‌شود بدن انسولین بیشتری تولید کند تا بتواند انسولین بی‌تأثیر موجود را جبران کند؛ در ادامه، انسولین اضافی در خون باعث هیپوگلیسمی (قند خون پایین) می‌شود. مقاومت به انسولین با گذشت زمان شدیدتر شده و در نهایت، توانایی بدن جهت تولید انسولین را کاهش می‌دهد. وقتی سطح انسولین کاهش پیدا کرد، سطح گلوکز در خون افزایش پیدا می‌کند. اگر سطح گلوکز به مقدار طبیعی خود برنگردد، دیابت نوع دو ایجاد می‌شود.

چه کسانی باید آزمایش انسولین خون را انجام دهند؟

در صورت داشتن علائم هیپوگلیسمی (قند خون پایین) انجام این آزمایش ضروری است. علائم این بیماری عبارت‌اند از:

 • عرق‌کردن
 • ضربان قلب نامنظم
 • تاری دید
 • لرزیدن بدن
 • سرگیجه
 • احساس گرسنگی شدید

همچنین، در صورتی که آزمایش‌های دیگر مثل آزمایش قند خون، سطح قند خون را پایین نشان دهند، این آزمایش انجام می‌شود.

انجام آزمایش انسولین در ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی دنا ارومیه، یک مرکز مجهز آزمایشگاهی در فضایی آرام واقع در خیابان حسنی ارومیه است که با دارا بودن آخرین دستگاه‌های روز دنیا، قادر به انجام این آزمایش در اسرع وقت است.

پذیرش آزمایشگاه دنا با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۴ و ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۵ در ساعات کاری این مجموعه آماده دریافت تماس‌های شماست.

نتایج آزمایش انسولین خون به چه معناست؟

اگر سطح انسولین بسیار بالا باشد، نشان‌دهنده‌ی موارد زیر است:

 • دیابت نوع دو
 • هیپوگلیسمی
 • سندروم کوشینگ (Cushing`s syndrome)اختلال غده‌ی آدرنال (فوق کلیه) است. غدد آدرنال هورمون‌هایی را تولید می‌کنند که به تجزیه‌ی چربی و پروتئین کمک می‌کنند.
 • انسولین و ما (Insulinoma) تومور پانکراس است.
 • مقاومت به انسولین

انسولین و گلوکز با یکدیگر کار می‌کنند؛ بنابراین، پزشک قبل از تشخیص قطعی، نتیجه‌ی آزمایش انسولین را با نتیجه‌ی آزمایش گلوکز خون مقایسه می‌کند.

خدماتی متمایز در

مجموعه دنا ارومیه

آزمایشگاه دنا در خیابان حسنی ارومیه واقع شده است و دارای محیطی آرام، بهداشتی و مدرن است. با توجه به ترافیک این منطقه و برای رفاه حال عزیزان مراجعه‌کننده، دارای پارکینگ رایگان طرف قرارداد است.

همچنین می‌توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری به آزمایشگاه، از خدمات نمونه‌گیری در منزل و محل کار استفاده کنید تا همکاران ما در اسرع وقت و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعزام شوند.

انجام این تست و کلیه تست‌های روتین و تخصصی خود و عزیزان‌تان را با خیالی آسوده به مرکز تخصصی دنا ارومیه واگذار کنید.

درخواست آزمایش

واحد نمونه‌گیری دنا به‌صورت مستقر در آزمایشگاه و یا با اعزام به منزل و محل کار شما، آماده اخذ نمونه است.

بیمه‌های همکار

آزمایشگاه دنا برای انجام آزمایش طرف قرارداد با کلیه بیمه‌های پایه و تعداد بسیاری از بیمه‌های تکمیلی است.

جوابدهی آنلاین

دریافت نتیجه آزمایش نیازمند مراجعه به آزمایشگاه نیست و از بخش جوابدهی سایت دنا در دسترس است.

تماس با دنا

همکاران ما با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۴ و ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۵ آماده پاسخ به سؤالات شما هستند.

توجه

این مطلب صرفاً برای آشنایی شما با کلیات این آزمایش نوشته شده است و به‌هیچ‌وجه نباید به‌عنوان جایگزین تشخیص پزشک و یا برای خود-درمانی مورد استفاده قرار گیرد. برای تفسیر نتایج تست و انتخاب روش درمانی، لازم است به پزشک مراجعه نمایید.

توجه

این مطلب صرفاً برای آشنایی شما با کلیات این آزمایش نوشته شده است و به‌هیچ‌وجه نباید به‌عنوان جایگزین تشخیص پزشک و یا برای خود-درمانی مورد استفاده قرار گیرد. برای تفسیر نتایج تست و انتخاب روش درمانی، لازم است به پزشک مراجعه نمایید.