آشنایی با

آزمایش بار ویروسی HIV

بار ویروسی HIV یا HIV Viral Load نوعی آزمایش خون است که مقدار ویروس HIV را در خون اندازه‌گیری می‌کند. HIV به عنوان ویروس نقص ایمنی انسان شناخته می‌شود. HIV ویروسی است که به سلول‌های سیستم ایمنی حمله کرده و آن‌ها را تخریب می‌کند. این سلول‌ها از بدن دربرابر ویروس‌ها، باکتری‌ها و سایر میکروب‌های بیماری‌زا محافظت می‌کنند. اگر مقدار زیادی از سلول‌های ایمنی ازبین بروند، بدن در مبارزه با عفونت‌ها و بیماری‌ها دچار مشکل می‌شود.

HIV ویروسی است که باعث ایدز (سندروم نقص ایمنی اکتسابی) می‌شود. HIV و ایدز در اغلب موارد بیماری مشابه درنظرگرفتن می‌شوند، اما بیشتر افرادی که HIV دارند، به ایدز مبتلا نیستند. افراد مبتلا به HIV مقدار بسیارکمی سلول ایمنی دارند و در معرض ابتلا به بیماری‌های کشنده مثل عفونت‌های خطرناک، انواع شدید پنومونی (ذات‌الریه) و سرطان‌های خاصی مثل سارکوم کاپوسی (Kaposi sarcoma) قرار دارند. اگر به HIV مبتلا هستید، با مصرف دارو می‌توانید از سیستم ایمنی خود محافظت کرده و از ابتلا به ایدز جلوگیری کنید.

اطلاعات کاربردی درباره

آزمایش HIV

 • نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:نمونه خون
 • شرایط پیش از آزمایش:این آزمایش نیاز به ناشتایی یا محدودیت غذایی خاصی ندارد.
 • اسامی دیگر آزمایش: HIV Viral Load HIV 1 Nucleic Acid Amplification Test HIV NAAT HIV NAT HIV 1 RNA Quantification

آزمایش بار ویروسی HIV چه کاربردی دارد؟


این آزمایش برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • بررسی چگونگی عملکرد داروهای HIV
 • نظارت ‌بر هرگونه تغییر در عفونت HIV
 • تشخیص HIV درصورتی‌که احتمال می‌دهید به تازگی آلوده شده‌اید

بار ویروسی HIV آزمایش گران ‌قیمتی است و زمانی تجویز می‌شود که نتیجه‌ی فوری موردنیاز باشد. سایر آزمایش‌های ارزان‌تر بیشتر برای تشخیص HIV مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چه کسانی باید آزمایش بار ویروسی HIV را انجام دهند؟

پزشک زمانی این آزمایش را تجویز می‌کند که برای اولین بار ابتلای شما به HIV تشخیص داده شده باشد. این اندازه‌گیری اولیه به پزشک کمک می‌کند تا چگونگی تغییر شرایط را در طول زمان بسنجد. ممکن است لازم باشد تا هر ۳ الی ۴ ماه یک‌بار این آزمایش را تکرار کنید تا تغییر سطح ویروس نسبت به اولین آزمایش مورد ارزیابی قرار بگیرد. اگر تحت درمان HIV باشید، پزشک از این آزمایش برای بررسی میزان تأثیرگذاری داروها استفاده می‌کند.

همچنین، اگر احتمال دهید که به تازگی آلوده به HIV شده‌اید، انجام این آزمایش ضروری است. HIV به طور عمده در طول رابطه‌ی جنسی و از طریق خون منتقل می‌شود. همچنین می‌تواند از مادر به جنین هنگام زایمان و یا در دوران شیردهی نیز منتقل شود. تحت شرایط زیر خطر ابتلا به HIV وجود دارد:

 • رابطه جنسی یک مرد با مردی دیگر
 • داشتن رابطه جنسی با فرد آلوده به HIV
 • داشتن شرکای جنسی متعدد
 • تزریق داروهایی مثل هروئین یا استفاده از سرنگ مشترک با افراد دیگر

بار ویروسی HIV می‌تواند HIV را طی چند روز پس از مبتلا شدن به آن در خون شناسایی کند. آزمایش‌های دیگر پس از چند هفته یا چند ماه ویروس را شناسایی می‌کنند. در طول این مدت احتمال دارد بدون این‌که بدانید افراد دیگری را نیز آلوده کنید. آزمایش بار ویروسی HIV نتایج را سریع‌تر ارائه می‌دهد، درنتیجه می‌توانید از انتقال بیماری به دیگران جلوگیری کنید.

انجام آزمایش HIV در ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی دنا ارومیه، یک مرکز مجهز آزمایشگاهی در فضایی آرام واقع در خیابان حسنی ارومیه است که با دارا بودن آخرین دستگاه‌های روز دنیا، قادر به انجام این آزمایش در اسرع وقت است.

پذیرش آزمایشگاه دنا با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۴ و ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۵ در ساعات کاری این مجموعه آماده دریافت تماس‌های شماست.

این آزمایش چگونه انجام می‌شود؟

کارشناس آزمایشگاه با استفاده از یک سرنگ از رگ بازو نمونه‌گیری می‌کند. پس از تزریق سوزن مقدار کمی از خون جمع‌آوری شده و در داخل لوله‌ی آزمایش یا ویال (vial) قرار می‌گیرد. زمانی که سوزن به درون رگ وارد یا از آن خارج می‌شود، ممکن ‌است کمی احساس سوزش داشته باشید، که کمتر از پنج دقیقه از بین می‌رود.

آزمایش‌های خون خطر بسیار کمی دارند. ممکن ‌است در محل ورود و خروج سوزن کمی احساس درد یا سوزش داشته باشید که این علائم به ‌سرعت از بین می‌روند.

آمادگی خاصی برای این آزمایش وجود ندارد. اما اگر این آزمایش را برای آگاهی از ابتلا شدن به HIV انجام می‌دهید، باید قبل یا بعد از آزمایش با یک مشاور صحبت کنید، بنابراین می‌توانید از معنی نتایج آزمایش و روش‌های درمانی آگاه شوید.

نتایج آزمایش بار ویروسی HIV به چه معناست؟


نتایج بر اساس سلامتی افراد و آزمایشگاه مورد‌نظر می‌تواند متنوع باشند. نتایج معمول به‌صورت زیر هستند:

 • نتیجه‌ی نرمال یعنی ویروس HIV در خون یافت نشده و فرد آلوده نیست.
 • بار ویروسی کم یعنی ویروس خیلی فعال نیست و به معنی تأثیرگذاری درمان HIV است.
 • بار ویروسی زیاد به معنی فعال‌‌تر بودن ویروس است و درمان مؤثر نبوده است. هرچقدر بار ویروسی بیشتر باشد، خطر ابتلا به مشکلات و بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی ضعیف، بیشتر است. همچنین می‌تواند به این معنی باشد که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ایدز هستید. در این شرایط پزشک احتمالاً تغییراتی را در برنامه‌ی درمانی شما ایجاد می‌کند.

با وجود این‌که هیچ درمان قطعی برای HIV وجود ندارد، بیماری می‌تواند با دارو کنترل شود. استفاده از دارو برای درمان HIV، درمان ضد‌رترو ویروسی (ART) نامیده می‌شود. درمان ضد‌رترو ویروسی بار ویروسی را غیر قابل تشخیص می‌کند؛ یعنی بار ویروسی کمتر از مقداری است که بتواند توسط آزمایش شناسایی شود. برای پایین ‌نگه‌داشتن بار ویروسی، باید تمام عمر را از درمان ضد‌رترو ویروسی استفاده کنید. اگر قبل از این‌ که بیماری وارد مرحله‌ی پیشرفته‌ی خود شود درمان را شروع کنید و آن را ادامه دهید، می‌توانید برای مدت طولانی، سالم زندگی کنید.

خدماتی متمایز در

مجموعه دنا ارومیه

آزمایشگاه دنا در خیابان حسنی ارومیه واقع شده است و دارای محیطی آرام، بهداشتی و مدرن است. با توجه به ترافیک این منطقه و برای رفاه حال عزیزان مراجعه‌کننده، دارای پارکینگ رایگان طرف قرارداد است.

همچنین می‌توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری به آزمایشگاه، از خدمات نمونه‌گیری در منزل و محل کار استفاده کنید تا همکاران ما در اسرع وقت و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعزام شوند.

انجام این تست و کلیه تست‌های روتین و تخصصی خود و عزیزان‌تان را با خیالی آسوده به مرکز تخصصی دنا ارومیه واگذار کنید.

درخواست آزمایش

واحد نمونه‌گیری دنا به‌صورت مستقر در آزمایشگاه و یا با اعزام به منزل و محل کار شما، آماده اخذ نمونه است.

بیمه‌های همکار

آزمایشگاه دنا برای انجام آزمایش طرف قرارداد با کلیه بیمه‌های پایه و تعداد بسیاری از بیمه‌های تکمیلی است.

جوابدهی آنلاین

نتیجه آزمایش بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه و در بخش جوابدهی سایت دنا در دسترس است.

تماس با دنا

همکاران ما با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۴ و ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۵ آماده پاسخ به سؤالات شما هستند.

توجه

این مطلب صرفاً برای آشنایی شما با کلیات این آزمایش نوشته شده است و به‌هیچ‌وجه نباید به‌عنوان جایگزین تشخیص پزشک و یا برای خود-درمانی مورد استفاده قرار گیرد. برای تفسیر نتایج تست و انتخاب روش درمانی، لازم است به پزشک مراجعه نمایید.

توجه

این مطلب صرفاً برای آشنایی شما با کلیات این آزمایش نوشته شده است و به‌هیچ‌وجه نباید به‌عنوان جایگزین تشخیص پزشک و یا برای خود-درمانی مورد استفاده قرار گیرد. برای تفسیر نتایج تست و انتخاب روش درمانی، لازم است به پزشک مراجعه نمایید.