آشنایی با

آزمايش آنتی بادیهای Anti-CCp (Anti-cyclic citrullinated peptide)

 

این آزمایش، آنتی‌بادی‌های ضد پپتید سیترولینه حلقوی (CCP) را در خون جست‌وجو می‌کند. آنتی‌بادی‌های CCP انواعی از آنتی‌بادی‌ها هستند که به آن‌ها اتوآنتی‌بادی گفته می‌شود. آنتی‌بادی‌ها و اتوآنتی‌بادی‌ها، پروتئین‌هایی هستند که توسط سیستم ایمنی ساخته می‌شوند. آنتی‌بادی‌ها با مواد خارجی مثل ویروس‌ها و باکتری‌ها مبارزه کرده و از بدن در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کنند. اتوآنتی‌بادی‌ها با حملهٔ اشتباه به سلول‌های سالم بدن، می‌توانند باعث ایجاد بیماری شوند. آنتی‌بادی‌های CCP بافت‌های سالم مفاصل را مورد هدف قرار می‌دهند. اگر آنتی‌بادی CCP در خون یافت شود، می‌تواند نشان‌دهنده روماتیسم مفصلی (Rheumatoid arthritis) باشد. روماتیسم مفصلی بیماری خودایمنی پیش‌رونده‌ای است که باعث درد، تورم و سفتی مفاصل می‌شود. آنتی‌بادی‌های CCP در ۷۵ درصد از افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) یافت می‌شود. این آنتی‌بادی‌ها در افراد سالم اصلاً وجود ندارند.

آزمایش آنتی‌بادی CCP چه کاربردی دارد؟

این آزمایش برای تشخیص روماتیسم مفصلی و همراه با آزمایش فاکتور روماتوئید (RF) یا پس از آن انجام می‌شود. فاکتورهای روماتوئید نوع دیگری از اتو آنتی‌بادی‌ها هستند. آزمایش RF به‌عنوان اصلی‌ترین آزمایش تشخیص روماتیسم مفصلی است. اما فاکتورهای RF می‌توانند در افرادی که به سایر بیماری‌های خودایمنی مبتلا هستند و حتی افراد سالم نیز یافت شوند. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد که آنتی‌بادی‌های CCP امکان تشخیص دقیق‌تری را نسبت به آزمایش RF برای روماتیسم مفصلی فراهم می‌کنند.

اطلاعات کاربردی درباره

آزمایش آنتی‌بادی

 • نوع نمونه قابل اندازه‌گیری: سرم
 • شرایط پیش از آزمایش:این آزمایش نیاز به ناشتایی یا محدودیت غذایی خاصی ندارد.
 • اسامی دیگر آزمایش: CCP Antibody, Citrulline Antibody, Anti-citrulline Antibody, Anti-cyclic Citrullinated Peptide, Anti-CCP, ACPA

آزمایش آنتی‌بادی CCP چگونه انجام می‌شود؟

کارشناس آزمایشگاه با استفاده از یک سرنگ، از رگ بازوی شما نمونه‌گیری می‌کند. پس از تزریق سوزن به داخل رگ، مقداری خون جمع‌آوری شده و در داخل ویال یا لوله‌آزمایش قرار می‌گیرد. هنگام ورود و خروج سوزن ممکن است کمی احساس سوزش داشته باشید که معمولاً پس از پنج دقیقه برطرف می‌شود.آزمایش‌های خون خطر بسیار کمی دارند. ممکن است هنگام خون‌گیری کمی احساس درد یا سوزش در ناحیهٔ ورود سوزن داشته باشید که معمولاً به‌سرعت از بین می‌رود.قبل از انجام آزمایش با پزشک درمورد داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی که مصرف می‌کنید، صحبت کنید؛ ممکن است لازم باشد تا مصرف برخی داروها را ۸ ساعت قبل از انجام آزمایش متوقف کنید.

انجام آزمایش آنتی‌بادی در ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی دنا ارومیه، یک مرکز مجهز آزمایشگاهی در فضایی آرام واقع در خیابان حسنی ارومیه است که با دارا بودن آخرین دستگاه‌های روز دنیا، قادر به انجام این آزمایش در اسرع وقت است.

پذیرش آزمایشگاه دنا با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۴ و ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۵ در ساعات کاری این مجموعه آماده دریافت تماس‌های شماست.

چه کسانی باید آزمایش آنتی‌بادی CCP را انجام دهند؟

افرادی که علائم روماتیسم مفصلی را دارند، لازم است تا این آزمایش را انجام دهند.

علائم شامل موارد زیر است:

 • درد مفاصل
 • تب با درجه پایین
 • سفتی مفاصل به‌خصوص هنگام صبح
 • تورم مفاصل
 • خستگی

همچنین، درصورتی‌که سایر آزمایش‌ها نتوانند بیماری روماتیسم مفصلی را تأیید و یا رد کنند، این آزمایش تجویز می‌شود.

خدماتی متمایز در

مجموعه دنا ارومیه

آزمایشگاه دنا در خیابان حسنی ارومیه واقع شده است و دارای محیطی آرام، بهداشتی و مدرن است. با توجه به ترافیک این منطقه و برای رفاه حال عزیزان مراجعه‌کننده، دارای پارکینگ رایگان طرف قرارداد است.

همچنین می‌توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری به آزمایشگاه، از خدمات نمونه‌گیری در منزل و محل کار استفاده کنید تا همکاران ما در اسرع وقت و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعزام شوند.

انجام این تست و کلیه تست‌های روتین و تخصصی خود و عزیزان‌تان را با خیالی آسوده به مرکز تخصصی دنا ارومیه واگذار کنید.

درخواست آزمایش

واحد نمونه‌گیری دنا به‌صورت مستقر در آزمایشگاه و یا با اعزام به منزل و محل کار شما، آماده اخذ نمونه است.

بیمه‌های همکار

آزمایشگاه دنا برای انجام آزمایش طرف قرارداد با کلیه بیمه‌های پایه و تعداد بسیاری از بیمه‌های تکمیلی است.

جوابدهی آنلاین

دریافت نتیجه آزمایش نیازمند مراجعه به آزمایشگاه نیست و از بخش جوابدهی سایت دنا در دسترس است.

تماس با دنا

همکاران ما با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۴ و ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۵ آماده پاسخ به سؤالات شما هستند.

نتایج آزمایش آنتی‌بادی CCP به چه معناست؟

اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد، یعنی این آنتی‌بادی‌ها در خون وجود دارند. نتیجه منفی به معنی عدم وجود آنتی‌بادی‌های CCP در خون است. معنی این نتایج به نتیجهٔ آزمایش فاکتور روماتوئید (RF) و معاینه بیمار بستگی دارد.

 

 • نتیجه مثبت آزمایش آنتی‌بادی‌های CCP و نتیجه مثبت آزمایش RF نشان‌دهنده ابتلای فرد به روماتیسم مفصلی است.
 • نتیجه مثبت آزمایش آنتی‌بادی‌های CCP و نتیجه منفی آزمایش RF، می‌تواند نشان‌دهنده مراحل اولیه بیماری روماتیسم مفصلی باشد، یا ابتلای فرد به آن را در آینده نشان دهد.
 • نتیجه منفی آزمایش آنتی‌بادی‌های ‍‍CCP و نتیجه منفی آزمایش RF، نشان می‌دهد که احتمال کمی برای ابتلای فرد به روماتیسم مفصلی وجود دارد. پزشک آزمایش‌های دیگری را تجویز می‌کند تا علت بروز علائم را بررسی کند.

تشخیص روماتیسم مفصلی، به‌خصوص در مراحل اولیه بیماری می‌تواند دشوار باشد. پزشک ممکن است علاوه بر آزمایش آنتی‌بادی‌های ‍CCP و آزمایش فاکتورهای روماتوئید (RF)، یک یا چند آزمایش دیگر تجویز کند. این آزمایش‌ها شامل تصویربرداری اشعه ایکس از مفاصل و آزمایش‌های خون زیر است:

 • سرعت رسوب گلبول‌های قرمز (ESR)
 • تجزیه‌وتحلیل مایع سینوویال یا مایع مفصلی
 • پروتئین واکنشگر C
 • آنتی‌بادی ضد هسته‌ای

این آزمایش‌های خون می‌توانند نشانه‌های التهاب را نشان دهند. التهاب نوعی پاسخ سیستم ایمنی است که می‌تواند نشانه‌ای از روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) باشد.

توجه

این مطلب صرفاً برای آشنایی شما با کلیات این آزمایش نوشته شده است و به‌هیچ‌وجه نباید به‌عنوان جایگزین تشخیص پزشک و یا برای خود-درمانی مورد استفاده قرار گیرد. برای تفسیر نتایج تست و انتخاب روش درمانی، لازم است به پزشک مراجعه نمایید.

توجه

این مطلب صرفاً برای آشنایی شما با کلیات این آزمایش نوشته شده است و به‌هیچ‌وجه نباید به‌عنوان جایگزین تشخیص پزشک و یا برای خود-درمانی مورد استفاده قرار گیرد. برای تفسیر نتایج تست و انتخاب روش درمانی، لازم است به پزشک مراجعه نمایید.