آشنایی با

آزمایش ANA (آنتی‌بادی ضد‌هسته‌ای)

آزمایش ANA نوعی آزمایش خون است که آنتی‌بادی ضد‌هسته‌ای را در خون جست‌وجو می‌کند. آنتی‌بادی‌ها پروتئین‌هایی هستند که سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عوامل بیگانه مثل ویروس‌ها و باکتری‌ها تولید می‌کند. اما، آنتی‌بادی ضد‌هسته‌ای به مرکز سلول‌های سالم خود بدن، یعنی هسته حمله می‌کند.

داشتن مقدار کمی از آنتی‌بادی ضدهسته‌ای در بدن طبیعی است. اما، مقدار زیاد آن نشان‌دهنده‌ی اختلال خودایمنی است. در بیماری خودایمنی، سیستم ایمنی به‌اشتباه سلول‌های بافت‌ها و اندام‌های بدن را مورد حمله قرار می‌دهد. این اختلالات می‌توانند باعث مشکلات جدی در سلامتی افراد شوند.

آزمایش ANA چه کاربردی دارد؟


آزمایش ANA برای تشخیص بیماری‌های خودایمنی مثل موارد زیر استفاده می‌شود:

 • لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE)، رایج‌ترین نوع لوپوس است. لوپوس بیماری مزمن (طولانی‌مدت) است که بر بسیاری از قسمت‌های بدن مثل مفاصل، پوست، قلب، شش‌ها، رگ‌های خونی، کلیه‌ها و مغز تأثیر می‌گذارد.
 • روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید (Rheumatoid arthritis)، بیماری است که به‌طور عمده مفاصل را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و باعث درد و تورم در مچ دست، دست‌ها و پاها می‌شود.
 • اسکلرودرمی (Scleroderma) یا سفتی پوست، بیماری نادری است که پوست و رگ‌های خونی را درگیر می‌کند.
 • سندروم شوگرن (Sjogern`s Syndrome)، نوعی بیماری نادر است که بر غده‌های سازنده‌ی اشک و بزاق و نیز سایر قسمت‌های بدن تأثیر می‌گذارد.
 • بیماری آدیسون (Addison)، بر غده‌ی فوق‌کلیه (آدرنال) تأثیر گذاشته و باعث احساس خستگی و ضعف می‌شود.
 • هپاتیت خودایمنی، باعث ایجاد تورم در کبد می‌شود.

اطلاعات کاربردی درباره

آزمایش ANA

 • نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:نمونه خون
 • شرایط پیش از آزمایش:این آزمایش نیاز به ناشتایی یا محدودیت غذایی خاصی ندارد.
 • اسامی دیگر آزمایش:Fluorescent Antinuclear Antibody, FANA, ANA IgG Screen, ANA Screen, Antinuclear Ab

چه کسانی باید آزمایش ANA را انجام دهند؟


در صورت داشتن علائم بیماری‌های خودایمنی، پزشک این آزمایش را تجویز می‌کند. علائم عبارت‌اند از:

 

 • تب
 • راش یا تاول پوستی و تغییر رنگ پوست
 • خستگی
 • درد، سفتی و تورم مفاصل
 • درد عضلات

این آزمایش چگونه انجام می‌شود؟

کارشناس آزمایشگاه با استفاده از یک سرنگ کوچک، از رگ شما نمونه‌گیری می‌کند. پس از تزریق سوزن به درون رگ مقداری خون جمع‌آوری شده و درون لوله‌های آزمایش یا ویال (Vial) قرار می‌گیرد. هنگام ورود یا خروج سوزن از بدن ممکن‌ است کمی احساس سوزش داشته باشید که در کمتر از پنج دقیقه برطرف می‌شود. در ادامه نمونه به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا مورد بررسی قرار بگیرد.

انجام آزمایش ANA در ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی دنا ارومیه، یک مرکز مجهز آزمایشگاهی در فضایی آرام واقع در خیابان حسنی ارومیه است که با دارا بودن آخرین دستگاه‌های روز دنیا، قادر به انجام این آزمایش در اسرع وقت است.

پذیرش آزمایشگاه دنا با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۴ و ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۵ در ساعات کاری این مجموعه آماده دریافت تماس‌های شماست.

نتایج آزمایش ANA چه چیزی را نشان می‌دهند؟

نتیجه آزمایش ANA به‌تنهایی نمی‌تواند بیماری خاصی را تشخیص دهد. پزشک از نتیجه این آزمایش و اطلاعاتی که از آزمایش‌های دیگر و سلامتی خود فرد به دست می‌آورد، بیماری را تشخیص می‌دهد.

نتیجه‌ی منفی آزمایش ANA: یعنی آنتی‌بادی ضد‌هسته‌ای در خون یافت نشده است و احتمال خیلی کمی وجود دارد که فرد اختلال یا بیماری خودایمنی داشته باشد. اما نتیجه‌ی منفی به‌طورقطعی احتمال ابتلای فرد به یک اختلال خودایمنی را رد نمی‌کند.

نتیجه مثبت آزمایش ANA: یعنی آنتی‌بادی ضد‌هسته‌ای در خون فرد وجود دارد. نتیجه‌ی مثبت می‌تواند نشان‌دهنده‌ی موارد زیر باشد:

 • لوپوس اریتوماتوز سیستمیک (SLE)
 • انواع مختلف بیماری خودایمنی
 • عفونت ویروسی (آنتی‌بادی ضد‌هسته‌ای ویروسی معمولاً موقتی است)
 • سایر بیماری‌هایی که می‌توانند باعث حضور آنتی‌بادی ضد‌هسته‌ای شوند، مثل سرطان.

اگر نتیجه‌ی این آزمایش مثبت باشد، پزشک آزمایش‌های دیگری را برای تأیید تشخیص خود تجویز می‌کند.

داشتن آنتی‌بادی ضدهسته‌ای در خون همیشه به معنی ابتلا به بیماری نیست. برخی از افراد سالم در خون خود آنتی‌بادی ضد‌هسته‌ای را دارند و سطح آن با افزایش سن، بیشتر می‌شود. در یک سوم از افراد بالای ۶۵ سال، نتیجه‌ی آزمایش ANA مثبت است. همچنین برخی داروها نیز باعث افزایش سطح آنتی‌بادی ضدهسته‌ای می‌شوند.

خدماتی متمایز در

مجموعه دنا ارومیه

آزمایشگاه دنا در خیابان حسنی ارومیه واقع شده است و دارای محیطی آرام، بهداشتی و مدرن است. با توجه به ترافیک این منطقه و برای رفاه حال عزیزان مراجعه‌کننده، دارای پارکینگ رایگان طرف قرارداد است.

همچنین می‌توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری به آزمایشگاه، از خدمات نمونه‌گیری در منزل و محل کار استفاده کنید تا همکاران ما در اسرع وقت و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعزام شوند.

انجام این تست و کلیه تست‌های روتین و تخصصی خود و عزیزان‌تان را با خیالی آسوده به مرکز تخصصی دنا ارومیه واگذار کنید.

درخواست آزمایش

واحد نمونه‌گیری دنا به‌صورت مستقر در آزمایشگاه و یا با اعزام به منزل و محل کار شما، آماده اخذ نمونه است.

بیمه‌های همکار

آزمایشگاه دنا برای انجام آزمایش طرف قرارداد با کلیه بیمه‌های پایه و تعداد بسیاری از بیمه‌های تکمیلی است.

جوابدهی آنلاین

دریافت نتیجه آزمایش نیازمند مراجعه به آزمایشگاه نیست و از بخش جوابدهی سایت دنا در دسترس است.

تماس با دنا

همکاران ما با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۴ و ۰۴۴۳۳۲۲۴۲۸۵ آماده پاسخ به سؤالات شما هستند.

توجه

این مطلب صرفاً برای آشنایی شما با کلیات این آزمایش نوشته شده است و به‌هیچ‌وجه نباید به‌عنوان جایگزین تشخیص پزشک و یا برای خود-درمانی مورد استفاده قرار گیرد. برای تفسیر نتایج تست و انتخاب روش درمانی، لازم است به پزشک مراجعه نمایید.

توجه

این مطلب صرفاً برای آشنایی شما با کلیات این آزمایش نوشته شده است و به‌هیچ‌وجه نباید به‌عنوان جایگزین تشخیص پزشک و یا برای خود-درمانی مورد استفاده قرار گیرد. برای تفسیر نتایج تست و انتخاب روش درمانی، لازم است به پزشک مراجعه نمایید.